3.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Tabletki antykoncepcyjne i inne metody antykoncepcji

Materiał zewnętrznyTabletki antykoncepcyjne i inne metody antykoncepcji

Tabletki antykoncepcyjne to hormonalne środki antykoncepcyjne, które uważane są za jeden z najbardziej skutecznych i najwygodniejszych sposobów na zapobieganie niechcianej ciąży. Są to środki, które zazwyczaj przepisują kobietom lekarze ginekolodzy, chociaż tak naprawdę do wypisania recepty na nie uprawniony jest każdy inny lekarz – także lekarz rodzinny. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie tylko działanie antykoncepcyjne jest wskazaniem do przepisania tego rodzaju leków. Specjaliści często zalecają je także kobietom zmagającym się z bólami menstruacyjnymi, a także ostrymi stanami trądzikowymi. Jednak ich głównym zadaniem jest hamowanie owulacji, a w efekcie – zapobieganie zapłodnieniu.

W jaki sposób stosuje się tabletki antykoncepcyjne?

Kobiety muszą zdawać sobie sprawę z tego, że aby stosowane środki antykoncepcyjne były naprawdę skuteczne, podstawą jest regularność ich przyjmowania. Tabletkę trzeba zażywać codziennie, najlepiej o tej samej porze dnia, dopasowanej do aktywności danej kobiety. Kurczowe trzymanie się wcześniej ustalonego czasu jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na utrzymanie stałego poziomu hormonów w organizmie kobiety.

Podczas gdy niektóre dostępne na rynku tabletki antykoncepcyjne zażywa się bez przerwy, w przypadku innych po trzech tygodniach stosowania należy zrobić tydzień odpoczynku. Jest to czas, w którym u kobiety występuje tak zwane krwawienie z odstawienia.

Jakie są wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych?

Zadaniem preparatów hormonalnych, jakimi są tabletki antykoncepcyjne, jest zapobieganie owulacji. Hormony w nich zawarte sprawiają, że jajniki nie uwalniają jajeczka, zmieniają się także parametry śluzu, co utrudnia plemnikom zapłodnienie komórki jajowej. Do głównych zalet tabletek antykoncepcyjnych należy przede wszystkim wysoka skuteczność w zapobieganiu niezamierzonej ciąży. Kobiety, które regularnie przyjmują antykoncepcję hormonalną, mogą także zaobserwować zmniejszenie krwawienia podczas okresu oraz mniejsze natężenie bólów menstruacyjnych. Specjaliści twierdzą, że regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko rozwoju raka jajników oraz stanów zapalnych narządów rodnych. U niektórych kobiet na skutek stosowania tabletek antykoncepcyjnych można zauważyć poprawę stanu cery, a nawet eliminację trądziku. Bardzo dużą zaletą tabletek tego typu jest fakt, że ich stosowanie można przerwać w dowolnym momencie, a następnie świadomie zaplanować ciążę

Mimo tego że tabletki antykoncepcyjne wskazywane są jako jeden z najskuteczniejszych i najwygodniejszych sposobów zapobiegania ciąży, to jednak posiadają także wiele wad. Dlatego decyzję o ich stosowaniu należy dokładnie przemyśleć i powinna być ona podjęta w oparciu o poradę specjalisty. Jeśli chodzi o wady tabletek antykoncepcyjnych, to wskazać można między innymi skutki uboczne, które są bardzo nasilone w przypadku nieodpowiedniego dobrania środka dla danej kobiety. Wadą może być także konieczność bardzo regularnego przyjmowania – pominięcie choćby jednej dawki tabletki sprawia, że działanie antykoncepcyjne staje się bardzo osłabione. Tabletki antykoncepcyjne mogą także zwiększać ryzyko występowania chorób zakrzepowych, zwłaszcza u kobiet po 35 roku życia, zmagających się z nadwagą, a także cierpiących na choroby takie jak nadciśnienie.

Co warto wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych?

Nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę z tego, że recepta na środki antykoncepcyjne może być wystawiona nie tylko przez lekarza ginekologa, ale także dowolnego lekarza innej specjalności. Jest to bardzo przydatna wiedza, zwłaszcza w sytuacji, kiedy kobieta nie zauważy, że kończy jej się aktualnie zażywane opakowanie leku, a umówienie wizyty stacjonarnym gabinecie ginekologa jest aktualnie niemożliwe bądź też wymaga zbyt długiego czasu oczekiwania. Pomocą w takiej sytuacji mogą okazać się strony internetowe oferujące możliwość zdalnych konsultacji online. Pacjentka musi jedynie wypełnić rozbudowany formularz, w którym udzieli lekarzowi najważniejszych informacji na temat swojego stanu zdrowia. Ten, po zapoznaniu się z nimi, jeśli uzna za zasadne, wystawi receptę na kontynuację antykoncepcji hormonalnej. Wystarczy ją zrealizować w dowolnej aptece na terenie całego kraju, aby utrzymać ciągłość antykoncepcji.

Jakie są podstawowe metody antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to nie jedyna opcja dla kobiet, które chcą zapobiegać niechcianej ciąży. Antykoncepcja hormonalna obejmuje wiele metod, które wykorzystują działanie syntetycznych hormonów. Są to między innymi:

  • doustna antykoncepcja hormonalna – tabletki jedno i dwuskładnikowe,
  • krążki dopochwowe,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • implanty antykoncepcyjne,
  • wkładki domaciczne,
  • zastrzyki antykoncepcyjne.

Niemniej jednak, najpopularniejszą metodą antykoncepcji w Polsce wciąż pozostają tabletki antykoncepcyjne, a to ze względu na wygodę stosowania, wysoką skuteczność oraz możliwość przerwania terapii w dowolnym momencie.

Więcej o metodach antykoncepcji przeczytasz na e-recepta.net

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że antykoncepcja hormonalna to coś, co wywiera bardzo silny wpływ na organizm kobiety. Wybór wybór odpowiedniego środka bardzo często opiera się na metodzie prób i błędów. Kobieta musi mieć świadomość tego, że znalezienie idealnego dla niej środka antykoncepcji może nieco potrwać. Panie, które stosują już tabletki hormonalne i są zadowolone z ich działania, a także nie obserwują u siebie żadnych skutków ubocznych, mogą przedłużyć receptę.

Warto mieć świadomość tego, że istnieją także przeciwwskazania, jeśli chodzi o stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Panie, których dotyczą, powinny poinformować o tym lekarza w trakcie konsultacji. Przeciwwskazania do antykoncepcji hormonalnej to między innymi: ciąża i karmienie piersią, nowotwory, choroby naczyń krwionośnych, otyłość, nadciśnienie, palenie tytoniu, długotrwałe unieruchomienie, ciężkie choroby wątroby. Biorąc pod uwagę, jak wiele przeciwwskazań istnieje do zażywania tabletek antykoncepcyjnych, przed ich przepisaniem lekarz koniecznie powinien zlecić pacjentce dodatkowe badania.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane