6 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Postępują prace na budowie dworca głównego w Olsztynie. Kiedy oficjalne otwarcie?

OlsztynPostępują prace na budowie dworca głównego w Olsztynie. Kiedy oficjalne otwarcie?

Prace związane z budową nowego głównego dworca kolejowego w Olsztynie nadal trwają. Jak poinformował Bartłomiej Sarna z biura komunikacji PKP SA, obecnie prowadzone są prace związane z wylaniem fundamentów oraz pracami rozbiórkowymi na peronie. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z tego dworca w drugiej połowie tego roku.

reklama

Budowa nowego dworca Olsztyn Główny jest jednym z najbardziej wyczekiwanych projektów w stolicy Warmii i Mazur i jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Nowy budynek ma na celu wyeksponowanie nowoczesnej formy i bryły budynku oraz stworzenie reprezentacyjnej przestrzeni wejściowej przed nim, w postaci placu miejskiego i dobrego połączenia z innymi środkami transportu. Jednym z ważnych etapów inwestycji jest także budowa nowego tunelu pod dworcem i peronami, który umożliwi połączenie dwóch części miasta.

reklama

Budynek składać się będzie z trzech kondygnacji, jednej podziemnej i dwóch nadziemnych. W podziemiach zaprojektowano kasy biletowe, toalety oraz strefę podróżnego. Na parterze znajdzie się reprezentacyjny hol z poczekalnią, strefami dla rodziców z dziećmi i lokalem komercyjnymi. W holu zostaną umieszczone ergonomiczne ławki dla podróżnych, kosze, gabloty na rozkład jazdy i elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W samym wnętrzu wnętrzu znajdzie się również mozaika i tablica z historią dworca.

Budowa nowego dworca kosztuje 70,97 mln złotych brutto i jest jedną z największych inwestycji PKP S.A. w ramach programu inwestycyjnego na lata 2016-2023. Realizacją projektu zajmuje się firma Torpol S.A., a dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna TPF Sp. z o.o. z Warszawy.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
9 lutego 2023 08:58

No to kiedy to oficjalne otwarcie? Bo o tym akurat nie piszecie.

Glono
9 lutego 2023 08:53

No rzeczywiście z tydzień i będzie gotowy .

Polecane
Ogłoszenia