Na Warmii i Mazurach stawia się coraz więcej domów inspirowanych tradycyjnym budownictwem – wynika z obserwacji kierownika oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie, dr Iwony Liżewskiej. Projekty nawiązujące do regionalnej architektury łączą tradycję z nowoczesnością, a także są często kameralne i architektonicznie ciekawe.
“Twój dom dialog z tradycją”
Konkurs architektoniczny “Twój dom dialog z tradycją” przeprowadzony w 2010 roku przyczynił się do zwiększenia zainteresowania budową domów czerpiących z tradycji. Album pokonkursowy zawierał katalog projektów domów, które nawiązywały do warmińsko-mazurskiego budownictwa, jednocześnie wykorzystując współczesne rozwiązania technologiczne. Spośród 28 projektów wybranych do katalogu można korzystać jako ze wzorców architektonicznych.
Popularność wzorców tradycyjnych
Przykłady tradycyjnych domów można zobaczyć między innymi w miejscowościach takich jak Gałkowo, Iwanowo, Wojnowo, Piaski, Tałty czy Jaśkowo. Zabudowania pojawiają się również w największych miastach regionu. W projekcie NID autorzy pokazują, że nowoczesność i tradycja nie muszą rywalizować ze sobą, a połączenie obu aspektów jest możliwe i pozytywnie wpłynie na krajobraz regionalny.
Budowa domu w tradycyjnym stylu to wydatek
Budowa domu tradycyjnego nie należy do najtańszych, jednak coraz więcej inwestorów decyduje się na to rozwiązanie. Pokolenie, dla którego wartością nie jest już tylko posiadanie domów czy mieszkań, patrzy na nie inaczej i chce, by ich nieruchomości wyglądały estetycznie. Często inwestycje związane z budową domów są prowadzone przez ludzi świadomych kulturowego dziedzictwa i pragnących wpisać się w tradycję danego regionu.
Projekt “Twój dom dialog z tradycją” w innych województwach
Projekt “Twój dom dialog z tradycją” został zrealizowany w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podobne katalogi z projektami domów powstały dla województwa śląskiego i podlaskiego.
Źródło: PAP
Świetnie, że mądrzy inwestorzy nawiązują do tradycji wiejskiej architektury Warmii. Dobre przykłady są w Pluskach. Jednak widok obciachowych rezydencji kolumienkowych szlachetków w kolorach papuzich wciąż dominuje w naszym krajobrazie.