-1 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wiadomość od NFZ dla pacjentów. Więcej pieniędzy za pobyt w szpitalu

KrajWiadomość od NFZ dla pacjentów. Więcej pieniędzy za pobyt w szpitalu

Już od lutego 2023 roku NFZ zapłaci więcej za pobyt w szpitalu. Zwiększone zostaną stawki za pierwsze dni hospitalizacji. Dzięki temu do szpitali trafi w ciągu roku dodatkowo około 200 mln zł. Ma to wpłynąć na szybsze leczenie pacjentów.

Jak było do tej pory?

reklama

Głównym celem jest stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce. Do tej pory szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację do trzeciego dnia. Pełna stawka była wypłacana dopiero od trzeciego dnia. Od lutego sytuacja ma się zmienić.

Mechanizm, który był do tej pory ograniczał sytuacje, w których pacjent był hospitalizowany, jednak nie było konieczne, ponieważ problem zdrowotny z którym trafiał do szpitala mógł być rozwiązany w trybie laboratoryjnym.

15-miesięczna dziewczynka potrzebowała natychmiastowej pomocy medycznej

Stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną

reklama

Ulepszony mechanizm sprawi, iż placówki będą otrzymywać dodatkowe fundusze. Dzięki temu dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów. Podwyżka będzie stopniowa. Dyrektorzy szpitali od dawna czekali na to rozwiązanie.

Jak powiedział Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia „Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty”.

reklama

Zmiany w naliczaniu hospitalizacji wejdą w życie od lutego 2023 roku, a do szpitali w ciągu roku ma trafić dodatkowo co najmniej 200 mln zł.

Są już pierwsze zgony w Polsce z powodu grypy

źródło: NFZ

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
21 stycznia 2023 23:22

Podobno wprowadzono też prawo do dziedziczenia miejsca w kolejce do lekarza.

Popularne

Olsztyńska prokuratura zawiesiła postępowanie w sprawie śmierci noworodka. Matka była pod wpływem dopalaczy