-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

NFZ skieruje do regionalnych szpitali dodatkowych 30 mln zł

WiadomościNFZ skieruje do regionalnych szpitali dodatkowych 30 mln zł

Dodatkowych 30 mln zł skieruje NFZ do regionalnych szpitali na Warmii i Mazurach. Na badania rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym i operacje zaćmy placówki mogą otrzymać dodatkowe 20 mln zł – podał w środę dyrektor oddziału NFZ Andrzej Zakrzewski.

reklama

„Decyzją ministra zdrowia w odpowiedzi na rosnące koszty udzielania świadczeń, w szczególności związanych z wynagrodzeniami personelu następuje zmiana wycen w zakresie leczenia szpitalnego – chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych”– wyjaśnił w środę na konferencji dyrektor oddziału NFZ Andrzej Zakrzewski.

Jak dodał, to jest przede wszystkim przecena ryczałtów mających na celu zwiększenie rentowności szpitali. Kwota ponad 30 mln zł trafiła na ten cel do województwa i zostanie przekazana do regionalnych szpitali – poinformował dyrektor Zakrzewski. Powiedział, że 54 proc. tych środków trafi do szpitali powiatowych.

reklama

Jak wskazał, od 1 kwietnia zniesiono limitowanie operacji zaćmy oraz wykonywanie badań tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM). Wyjaśnił, że placówki wykonujące badania diagnostyczne tomografii i rezonansu mogą otrzymać dodatkowych 10 mln zł. Kolejne 10 mln zł trafi do ośrodków, które wykonają dodatkowe operacje zaćmy.

„Zadaliśmy pytanie szpitalom i innym jednostkom wykonującym usługi, ile dodatkowych badań mogą zrealizować. Okazało się, że mogą wykonać dodatkowe 4 tysiące operacji zaćmy, co by oznaczało, że kolejka oczekujących mogła by zostać zlikwidowana” – podkreślił dyrektor Zakrzewski.

reklama

Wskazał, że operacje zaćmy wykonywane są w 6 ośrodkach w regionie. Jak przypomniał, w kolejce czekających na operacje zaćmy są pacjenci wpisani tam często na wyrost.

„Doświadczenia zeszłego roku nas zaskoczyły, gdy była już możliwość wzrostu finansowania leczenia zaćmy. Zostało wówczas zoperowanych 1,5 tys. pacjentów więcej, ale kolejka zmniejszyła się aż o 2,5 tys. Prawdopodobnie część tych pacjentów została wpisana na zapas. Liczono że choroba rozwinie się w czasie i że jak przyjdzie czas operacji, to pacjent będzie na tyle chory, że trzeba go będzie operować”– wyjaśnił.

Dodatkowe 10 mln zł mogą otrzymać placówki wykonujące badania diagnostyczne rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. W regionie jest 26 ośrodków wykonujących taką diagnostykę.

Wicedyrektor NFZ w Olsztynie Walenty Seliga wyjaśnił, że dobrą wiadomością jest zwiększenie puli środków na badania diagnostyczne, jednak minusem jest to, że w regionie brakuje specjalistów, którzy opisują wyniki badań.

„W tej chwili jest problem z oczekiwaniem na opis wyniku badań. W związku z tym obawiamy się, że mimo możliwości technicznych brakuje kadry specjalistycznej. Może to spowodować, że nie da się wykorzystać przeznaczonych na to pieniędzy” – dodał.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne