Klimatyzacja domowa – najważniejsze zasady użytkowania
Nowoczesna klimatyzacja domowa ma zbawienny wpływ na temperaturę, jakość i wilgotność powietrza. Jednak aby system klimatyzacji zawsze działał prawidłowo i efektywnie, niezbędne jest stosowanie się na co dzień do kilku ważnych zasad. Pozwoli to na utrzymanie pełnej funkcjonalności systemu i zapobiegnie potencjalnym skutkom nieprawidłowego używania klimatyzatora.
Odpowiednie miejsce montażu i właściwy nawiew klimatyzacji domowej
Właściwe użytkowanie urządzenia zaczyna się od wyboru odpowiedniego miejsca montażu. Ważne, aby strumień powietrza nie padał bezpośrednio na te punkty, w których często przebywają ludzie, a więc na łóżka, kanapy czy sofy. Istotne jest również efektywne ustawienie parametrów nawiewu, tak aby powietrze rozchodziło się po wnętrzu równomiernie i z prędkością nie wyższą niż 0.2 m/s(pozwoli to uniknąć szkodliwych przeciągów). Warto również wykorzystywać dostępne tryby (na przykład tryb czuwania, czujnik zmierzchowy, funkcja snu), aby zoptymalizować koszty użytkowania klimatyzacji. Zobacz na klimatyzacja Sosnowiec tam jest dostępny przykład montażu.
Jak poprawnie używać klimatyzacji w domu? Optymalna temperatura
Zarówno dla efektywności chłodzenia, jak i dla ludzkiego zdrowia kluczowe jest ustawienie właściwej temperatury. Różnica temperatur między klimatyzowanym pomieszczeniem a warunkami panującymi na zewnątrz nie powinna przekraczać 6-7 stopni Celsjusza. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznego szoku termicznego po wejściu do mieszkania, w którym pracuje klimatyzator. Co istotne, podczas pracy urządzenia okna powinny być zamknięte – w przeciwnym wypadku będzie ono pracowało ze zbyt dużą mocą, narażając nas na niepotrzebne koszty. Przyjmuje się, że optymalna temperatura, na jaką warto ustawić klimatyzację domową wynosi około 22-24 stopnie Celsjusza. Zapraszamy na montaż klimatyzacji Jaworzno
Regularne czyszczenie, serwisowanie i konserwacja klimatyzatora
Klimatyzatory są urządzeniami, przez które każdego dnia przepływa powietrze wraz ze znajdującymi się w nim zanieczyszczeniami. Sprawia to, że niezbędne staje się regularne czyszczenie poszczególnych elementów – skraplacza, parownika, obudowy, a także wymiennych filtrów. Samodzielne czyszczenie klimatyzacji domowej warto wykonywać raz w miesiącu. Niezależnie od tego przynajmniej dwa razy w roku konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnego serwisu instalacji, który pozwoli wychwycić ewentualne usterki i nieprawidłowości oraz je naprawić. Najlepiej wykonywać go na początku jesieni oraz wraz z nastaniem wiosny. Specjaliści wykonują wówczas doładny przegląd i szczegółową kontrolę wszystkich elementów, przewodów i połączeń, sprawdzają szczelność układu chłodniczego, uzupełniają czynnik chłodniczy, konserwują urządzenie, a w razie potrzeby wykonują naprawę usterek i odgrzybianie.
Ludziom można wmówić wszystko ale nie wszyscy się dadzą nabrać. Prawidłowo zamontowany klimatyzator działa latami, jak lodówka, bez ingerencji w układ chłodniczy i uzupelniania czynnika. Szczelność ukladu sprawdza się po zamontowaniu a nie dwa razy w roku. Jeżeli czynnik trzeba uzupełniać to należy zlokalizować nieszczelność. Co innego czyszczenie, to fakt, ptzynajmniej raz w roku, po sezonie letnim.