-2 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Adwokat od „trumny na kółkach” ponownie skazany przez sąd

OlsztynAdwokat od "trumny na kółkach" ponownie skazany przez sąd

Sąd dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Łodzi ponownie skazał adwokata Pawła K., oskarżonego o spowodowanie wypadku, w którym zginęły dwie osoby. Prawnik ma m.in. przeprosić sędziów Sądu Apelacyjnego w Łodzi za komentarz zamieszczony w mediach społecznościowych godzący w ich dobre imię.

reklama

To kolejny wyrok skazujący w sprawach toczących się przed sądem dyscyplinarnym łódzkiej Izby Adwokackiej wobec adwokata Pawła K.

W grudniu sąd zawiesił go na 16 miesięcy w wykonywaniu czynności zawodowych za jego wypowiedź o „trumnie na kółkach”. Chodziło o zamieszczenie przez mecenasa filmu w internecie dzień po wypadku z udziałem auta, którym kierował łódzki adwokat. Paweł K. stwierdził na nagraniu m.in., że „to była konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach i między innymi dlatego te kobiety zginęły”. Został również skazany za zamieszczenie w internecie zdjęcia z samochodu świadczącego o znacznym przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, czyli naruszeniu przepisów prawa o ruchu drogowym. Za to wymierzono mu karę finansową w wysokości 8,4 tys. zł i obciążono go kosztami postępowania

reklama

„Ostatnie rozstrzygnięcie sądu dyscyplinarnego dotyczyło zamieszczenia przez mecenasa wypowiedzi w internecie godzących w dobre imię sędziów Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Za obrazę sędziów został skazany na karę pieniężną połączoną z 5-letnim zakazem sprawowania patronatu nad aplikantami oraz pisemnym przeproszeniem sędziów II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Łodzi” – poinformowała rzecznika Okręgowej Rady Adwokackiej (ORA) w Łodzi Anna Mrożewska.

Warmińsko-Mazurskie. Zawieszone lekcje w 48 szkołach, 91 wyjazdów ortopedycznych karetek

Kara finansowa wynosi dziesięć stawek minimalnego wynagrodzenia na rynku pracy w 2022 roku, czyli ok. 28 tys. zł.

reklama

Mecenas zastał ukarany za swój wpis w mediach społecznościowych: „Generalnie to wierzchołek góry lodowej, jeżeli chodzi o poziom moralny i orzeczniczy sędziów Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Tu zdaje się pomógłby wyłącznie buldożer”.

Wyrok nie jest prawomocny w związku z czym nie podlega jeszcze wykonaniu.

Wobec Pawła K. ograny dyscyplinarne łódzkiej Izby Adwokackiej prowadzą jeszcze postępowanie dotyczą one ewentualnego sprawstwa śmiertelnego wypadku, a także obecności śladowych ilości kokainy we krwi prawnika. Pierwsze zakończy się po procesie sądowym, a w drugiej sprawie sąd dyscyplinarny czeka na opinię toksykologiczną

W kwietniu ub. r. nieprawomocnym wyrokiem czterech miesięcy zawieszenia wykonywania zawodu, trzyletnim zakazem sprawowania patronatu oraz obowiązkiem przeproszenia pokrzywdzonych, którymi są prokurator oraz instytucja prokuratury zakończyło się kolejne z postępowań dyscyplinarnych wobec Pawła K. Adwokat w mediach społecznościowych miał w sposób naruszających dobre imię wyrażać się o jednym z prokuratorów w kontekście jego pracy w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi. Mecenas złożył odwołanie od tego wyroku do wyższego sądu dyscyplinarnego.

Zderzenie dwóch busów na zjeździe do Tomaszkowa

We wrześniu ub. r. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie skierowała do sądu akt oskarżenia o spowodowanie przez Pawła K. wypadku, w którym zginęły dwie osoby w wieku 53 i 67 lat. Grozi mu kara do 8 lat więzienia. Proces ma ruszyć w lutym.

W opinii prokuratury 26 września 2021 r. na trasie Barczewo – Jeziorany w woj. warmińsko-mazurskim, kierując pojazdem marki mercedes umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, poprzez przekroczenie podwójnej linii ciągłej wyznaczającej oś jezdni, wjeżdżając na pas ruchu przeznaczony do poruszania się pojazdów w kierunku przeciwnym. „W efekcie nieumyślnie doprowadził do spowodowania wypadku drogowego, zderzając się z jadącym prawidłowo pojazdem marki audi 80, w wyniku czego kierująca i pasażerka audi poniosły śmierć na miejscu zdarzenia” – wyjaśnił p.o. rzecznika Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski.

Paweł K. na etapie śledztwa nie przyznał się do dokonania zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. Wobec oskarżonego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 50 tys. zł oraz nakaz powstrzymywania się od prowadzenia pojazdów mechanicznych.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Piotrek
12 stycznia 2023 15:54

Chwila moment i będzie w tańcu z gwiazdami lub w klatce z Malyszem. Takie czasy, media z pajaca zrobią maszynkę do zarabiania pieniędzy.

Leonidas
13 stycznia 2023 17:24

I od września jeszcze czekają na opinię toksykologiczną? Wtf?

Popularne

BMW wbiło się w kratownicę na al. Sikorskiego. 28-latek odnaleziony przez policję w szpitalu