4.3 C
Olsztyn
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
reklama

Czym karmić kota, a czego unikać?

Materiał partneraCzym karmić kota, a czego unikać?

Zdrowy pupil to przede wszystkim szczęśliwy pupil. Natomiast życie bez bólu, w komforcie i poczuciu bezpieczeństwa stanowi namiastkę ideału. Dlatego, aby wspólnie cieszyć się wieloma latami ze swoim czworonożnym przyjacielem, zadbaj o niego jak najlepiej tylko potrafisz. Pożywienie, które mu podajesz jest podstawą opieki. Stanowi wręcz fundament, gwarantujący prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co zatem podawać, aby nie zaszkodzić?

Karma dla kota dopasowana do jego żywieniowych potrzeb

Koty to urodzeni mięsożercy. Niekiedy producenci karm dla nich o tym zapominają – i wypełniają gotową żywność licznymi mieszankami zbożowymi, cukrami i nadmiarową ilością warzyw oraz owoców. Dlatego jeśli zależy Ci na dobru Twojego podopiecznego, wnikliwie zapoznaj się ze składem pożywienia, które nakładasz mu do miseczki. Może się okazać, że każdego dnia serwujesz pupilowi popiół, odpady rzeźnicze i chemiczne, uzależniające wzmacniacze smaku.

Zoologiczny sklep Psia Kość oferuje wiele różnorodnych karm, bazujących na składnikach wysokiej jakości. Jednak aby upewnić się i nie musieć wierzyć na słowo, zwróć uwagę na poniższe informacje w składzie karmy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla kota?

Jednym ze sztandarowych przykładów wysokojakościowego pożywienia dla pupila jest karma dla kota Animonda. Jednak co tak naprawdę świadczy o tym, że „karma jest dobra”?

* Posiada mięsny skład – co najmniej pięćdziesiąt procent zawartości powinno stanowić wysokojakościowe mięso (najlepiej, gdy producent podaje, co konkretnie używa – podroby i tkanki mięśniowe). Należy pamiętać także o tym, że lakoniczne sformułowania „zawiera białka odzwierzęce” nie znaczą, że żywność jest dobra. Może to oznaczać, że używane są odpady rzeźnicze lub popiół białkowy.

* Brak zbóż – gluten uczula nie tylko ludzi. Koty, jako mięsożercy, w szczególności mogą mieć z nim problem. Ponadto źle przyswajają składniki odżywcze z roślin.

* Im mniej substancji chemicznych, tym lepiej – barwniki, sztuczne wzmacniacze smaku, aromaty są zupełnie niepotrzebne w kociej karmie.

Dopasuj karmę do potrzeb zwierzęcia

Nie bez powodu istnieją specjalne warianty dla kotów z alergiami, sterylizowanych, młodych i w podeszłym wieku. Odpowiadają one na specjalne potrzeby żywieniowe zwierząt. Bowiem są one zróżnicowane w zależności od wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowotnego pupili.

Najzdrowsze karmy dla kota to karmy mokre. Mają konsystencję, która odpowiada naturalnym potrzebom zwierząt. Ponadto dostarczają też odpowiednią ilość wody (te małe drapieżniki rzadziej piją), co odciąża nerki i korzystnie wpływa na pracę jelit.

Nadmiar suchej karmy dla kota szkodzi

Mimo zalet, które posiada sucha karma dla kota, ma też ona i niebagatelne wady. Przede wszystkim nigdy nie powinna być używana jako jedyny rodzaj pożywienia dla zwierzęcia. Dobrze sprawdzi się jako urozmaicenie codziennego jadłospisu. Należy także pamiętać, że choć suchą karmę łatwo się magazynuje, tak w prosty sposób mogą się do niej dostać roztocza, a już po pewnym czasie wilgotnieje i czworonogi nie chcą jej jeść.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane