-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pod Gietrzwałdem powstanie centrum dystrybucyjne. Czy to na zawsze zaburzy krajobraz?

OlsztynPod Gietrzwałdem powstanie centrum dystrybucyjne. Czy to na zawsze zaburzy krajobraz?

Wójt Gietrzwałdu finalizuje rozmowy dotyczące budowy centrum dystrybucyjnego firmy Lidl. Hala magazynowa o powierzchni około 9 ha ma powstać przy drodze powiatowej z Gietrzwałdu na Łajs. Część mieszkańców sprzeciwia się inwestycji, argumentując, że hala zaburzy krajobraz.

reklama

Wójt Gietrzwałdu Jan Kasprowicz powiedział, że o budowę centrum dystrybucyjnego znanej marki dyskontów Lidl zabiegał od czterech lat. Sieć chce kupić od spółki rolnej działającej na terenie gminy ponad 40 ha ziemi, którą już odrolniono i zmieniono jej przeznaczenie.

„Inwestor planuje u nas postawienie hali dystrybucyjnej o powierzchni blisko 9 ha, w dalszej perspektywie ma też powstać sklep internetowy. Zatrudnienie w tym centrum znajdzie 250 osób, gmina będzie dostawać kilka milionów podatków rocznie” – powiedział Kasprowicz.

reklama

Dodał, że zawarta już przedwstępna umowa przewiduje zakup przez inwestora ziemi (w sumie ok. 40 ha) w momencie, w którym zostanie wydane pozwolenie na budowę. „To może nastąpić pod koniec lutego, choć protesty, które się pojawiły, mogą niestety przesunąć to w czasie” – przyznał wójt Gietrzwałdu.

Naprzeciwko KFC powstanie wielki, dwukondygnacyjny budynek usługowy

Grupa mieszkańców gminy Gietrzwałd od początku stycznia zbiera podpisy pod protestem w sprawie budowy hal magazynowych.

reklama

„Na naszych oczach dzieje się historia. Nasza piękna miejscowość z cudownym warmińskim klimatem, panującym tu spokojem oraz pięknym krajobrazem przestaje istnieć w tej formie. Za sprawą nietrafionych oraz z nikim nie konsultowanych decyzji powstają coraz to nowe inwestycje zaburzające harmonię i urok tego miejsca” – napisali mieszkańcy w internetowym apelu przeciwników inwestycji. Lista z ok. 80 podpisami przeciwników trafiła już do wójta Kasprowicza.

„Jednocześnie z listą przeciwników dostałem listę ludzi popierających tę inwestycję. Moim zdaniem protesty nie mają sensu, ludzie chcą nowej drogi, nowego chodnika, ale nie chcą nowych inwestorów – to nie jest logiczne” – powiedział wójt.

Każdy może kupić wieżowiec w Olsztynie

Gietrzwałd jest znany na Warmii i w kraju jako miejsce, w którym doszło do jedynych w Polsce zatwierdzonych przez Kościół katolicki objawień maryjnych.

Wójt Kasprowicz podkreślił, że hale magazynowe powstaną po przeciwnej stronie drogi krajowej nr 16 niż sanktuarium. „Krajobrazu zdobić nie będą, ale nie będą uciążliwe dla środowiska ani dla ludzi” – podkreślił.

W ostatnich latach kilka dużych centrów dystrybucyjnych ulokowano w sąsiedniej gminie Stawiguda. 

źródło: PAP, fot. Wycieczki po WARMII i innych ziemiach Prusów i Krzyżaków

reklama
reklama
reklama
reklama

10 KOMENTARZY

10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
hahahahaha
10 stycznia 2023 09:03

Święta ziemia, święta wiocha. Kocham ten nasz przaśny mentalnie kraj.

Bartek
11 stycznia 2023 17:00

80 osób oznaczyć jako idiotow. Gietrzwałd to krajobraz nędzy i rozpasanego kleru

Popularne

Agent nieruchomości z Olsztyna chce schudnąć. I założył się o to z internautami