1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kontrakt na budowę nowej nitki tramwajowej może być wyższy o 51,3 mln zł

OlsztynKontrakt na budowę nowej nitki tramwajowej może być wyższy o 51,3 mln...

Miasto Olsztyn porozumiało się w Sądzie Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP z firmą, która buduje drugą nitkę linii tramwajowej, co do wysokości kontraktu. Strony ustaliły, że samorząd Olsztyna może zapłacić maksymalnie 51,3 mln zł więcej, niż zakładała umowa.

reklama

Miasto Olsztyn w czerwcu 2021 roku podpisało z firmą Polimex Infrastruktura umowę na budowę w mieście nowej nitki linii tramwajowej. Kontrakt opiewał wówczas na 403 mln zł, z czego 356 mln zł to zewnętrzne dofinansowanie.

Budowa jest realizowana i ma się zakończyć jesienią przyszłego roku.

reklama

„W trakcie realizacji robót wykonawca zwrócił się o waloryzację kontraktowych kwot powołując się na ustawowe zapisy dotyczące siły wyższej, w szczególności zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, a także pandemii wirusa Sars–Cov2. Te okoliczności doprowadziły do nadzwyczajnego wzrostu cen materiałów na rynku budowlanym oraz wzrostu innych elementów produkcji budowlanej, a także nadzwyczajnych problemów z dostępnością materiałów budowlanych, wynikających z przerwania łańcuchów dostaw i nakładanymi w związku z wojną sankcjami. Wykonawca uzasadnił jednocześnie, że były to okoliczności, których nie mógł przewidzieć w dacie złożenia oferty, a które skutkują drastycznym wzrostem ponoszonych przez firmę kosztów realizacji kontraktu” – poinformowała rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz. Dodała, że wysokość kwot, jakich oczekiwano od miasta wahała się i wynosiła „około 85 mln zł”.

Nowa organizacja ruchu: skrzyżowanie Krasickiego z Barcza

W efekcie trwających ponad miesiąc mediacji toczonych między samorządem Olsztyna a Polimexem w Sądzie Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP ustalono, że maksymalna kwota, o jaką może wzrosnąć wartość kontraktu, to 51,3 mln złotych. Waloryzacja dotyczyć będzie prac wykonanych od 1 marca 2022 roku do ukończenia kontraktu (zakładana data to 16 października 2023 roku).

reklama

Rzecznik ratusza przyznała, że miasto prowadzi już działania, które mają sfinansować dodatkowe nakłady na budowę linii tramwajowej z funduszy europejskich.

Nowa linia tramwajowa w Olsztynie będzie miała ponad 6 km podwójnego torowiska na ulicach: Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Budowany jest też węzeł przesiadkowy przy Wysokiej Bramie.

Więcej pieniędzy, niż zakłada kontrakt oczekuje od Olsztyna także firma budująca i remontująca halę Urania – tu uzgodnienia wciąż trwają.

Organizacja ruchu: ruch tramwajowy na ul. Kościuszki

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Xyz
2 stycznia 2023 11:37

No i zostaniemy z rozkopanym Olsztynem na wieki wieków

OKO
2 stycznia 2023 12:24

TA BUDOWA TO JEDNA WIELKA KPINA!!! PO 4 LUDZI GDZIENIEGDZIE, ONI CHYBA TO ZA KARĘ ROBIĄ.

Popularne

Nowa organizacja ruchu: skrzyżowanie Krasickiego z Barcza