4.8 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Od czego zależy zasięg aut elektrycznych? Ile można przejechać elektrykiem?

Materiał zewnętrznyOd czego zależy zasięg aut elektrycznych? Ile można przejechać elektrykiem?

Nowoczesny design, świetne osiągi w kwestii prędkości, doskonałe przyspieszenie czy nawet wysoki komfort prowadzenia auta – to tylko przykładowe rzeczy, co do których nikt nie ma wątpliwości w przypadku samochodów elektrycznych. Wciąż jednak wielu kierowców ma obawy związane z tym, czy zasięg aut elektrycznych będzie wystarczający na ich potrzeby. Jak więc w praktyce wyglądają zasięgi popularnych modeli elektryków i ile tak naprawdę można przejechać samochodem elektrycznym? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

  1. Dla kogo zasięg aut elektrycznych rzeczywiście ma znaczenie?
  2. Ile wynosi zasięg samochodów elektrycznych?
  3. Polecane samochody elektryczne, którymi można przejechać kilkaset kilometrów
  4. Gdzie znaleźć najbliższą stację ładowania samochodów elektrycznych?

W dalszej części tekstu znajdziesz między innymi najważniejsze czynniki wpływające na zasięg pojazdu, co może ułatwić zakup nowego auta. Dowiesz się również, czy rzeczywiście występują widoczne różnice pomiędzy popularnymi modelami elektryków z uwzględnieniem kultowego auta Tesla Model S oraz propozycji od Opla i Nissana.

Dla kogo zasięg aut elektrycznych rzeczywiście ma znaczenie?

Zasięg samochodu elektrycznego to jedna z tych rzeczy, które praktycznie zawsze pojawiają się w rozmowach poświęconych tego rodzaju pojazdom. Warto jednak się zastanowić, czy rzeczywiście jest to takie istotne dla każdego kierowcy? O ile rzeczywiście dystans, jaki może pokonać auto elektryczne na jednym ładowaniu, jest kluczowy dla kogoś, kto regularnie wyjeżdża w dłuższe trasy, to raczej nie ma aż tak dużego znaczenia dla osoby, która mieszka w domu jednorodzinnym i na co dzień porusza się jedynie po mieście. W takim przypadku można przecież bez problemu podładować baterię w samochodach elektrycznych w ciągu nocy.

Ile wynosi zasięg samochodów elektrycznych?

W ciągu ostatnich 10 lat średni zasięg elektryków zwiększył się nawet trzykrotnie, co doskonale pokazuje, że samochody elektryczne stają się coraz bardziej uniwersalne i prawdopodobnie za kilka kolejnych lat przewyższą swoimi osiągami większość samochodów spalinowych. O ile jeszcze w okolicach 2011 roku średni zasięg elektryka wynosił niecałe 140 kilometrów, to obecnie standardem jest blisko 350, a w niektórych przypadkach nawet 500 kilometrów na jednym ładowaniu baterii.

Czynniki, które mają największy wpływ na to, ile realnie przejedzie samochód elektryczny, zebrano w artykule https://mapaladowania.pl/blog/zasieg-aut-elektrycznych/. Wybrane z nich to między innymi:

  • pojemność zamontowanej baterii – im wyższa pojemność baterii, tym większy zasięg pojazdu. Dodatkowo baterie w elektrykach tracą około 2,5% pojemności rocznie, więc kupowanie auta z baterią o niewielkiej pojemności nie ma większego sensu.
  • aerodynamika pojazdu – opływowy kształt samochodu, odpowiednio dobrane obręcze kół oraz inne tego typu elementy mogą przyczynić się do zmniejszenia oporu powietrza podczas jazdy, co automatycznie przekłada się na zwiększenie zasięgu.
  • masa samochodu – cięższe auta potrzebują więcej energii, aby pokonać taki sam dystans. Warto na to zwrócić uwagę przy wyborze pojazdu i jeżeli jest taka możliwość, postawić na lżejsze auta elektryczne. 

Polecane samochody elektryczne, którymi można przejechać kilkaset kilometrów

Jeżeli natomiast maksymalny zasięg pojazdu jest dla kogoś kluczowy, to powinien zwrócić uwagę na takie modele jak Tesla S (nawet 600 kilometrów na jednym ładowaniu), Opel Corsa-e (do 337 kilometrów) oraz Nissan Leaf (do 389 kilometrów).

Gdzie znaleźć najbliższą stację ładowania samochodów elektrycznych?

W przypadku pojawienia się potrzeby naładowania elektryka na trasie najlepiej sprawdzić mapę stacji, która dostępna jest na stronie mapaladowania.pl i wybrać najbliższy punkt. Pozwoli to zaoszczędzić czas i bez niepotrzebnych opóźnień kontynuować podróż.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane