25 C
Olsztyn
niedziela, 16 czerwca, 2024
reklama

Sejmik przyjął budżet regionu na 2023 rok

WiadomościSejmik przyjął budżet regionu na 2023 rok

Radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego przegłosowali projekt budżetu na rok 2023. Głosowanie spotkało się z dezaprobatą radnych opozycji, którzy, mimo pozytywnych ocen konstrukcji budżetu, mieli wątpliwości co do wizji rozwoju regionu.

reklama

Budżet na 2023 rok ma opierać się na przychodach w wysokości 1,156 miliarda złotych oraz wydatkach wynoszących 1,129 miliarda złotych. Najwięcej, bo aż 38% wydatków to inwestycje wynoszące 310,9 mln złotych, finansowane zewnętrznymi środkami, m.in. programami unijnymi czy Polski Wschodniej.

Wydatki na inwestycje drogowe i mostowe wyniosą 310,9 mln złotych, natomiast 52 mln zł zostanie przeznaczone na bieżące utrzymanie infrastruktury drogowej. Grzegorz Kierozalski z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że inwestycje te powinny być realizowane już od dawna. Niestety, radni PiS nie poparli budżetu ze względu na niezgodność z strategią rozwoju regionu przedstawianą przez obecny zarząd województwa.

reklama

Na cele ochrony zdrowia w przyszłym roku samorząd regionu przeznaczył 36,9 mln złotych (o milion więcej niż w tym roku), natomiast o 27,3 mln złotych więcej niż w obecnym roku przeznaczono na zorganizowanie transportu publicznego (kolejowego i autobusowego).

Budżet zakłada również przeznaczenie 41 mln złotych na cele oświatowe. Ważne są tu subwencje z budżetu państwa, które pokrywają około 56% ponoszonych kosztów. Ponadto 100,3 mln złotych zostanie przeznaczonych na upowszechnianie i rozwój kultury w województwie warmińsko-mazurskim.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane