Nie zawsze musimy korzystać z usług profesjonalnej pomocy drogowej, możemy także skorzystać z wypożyczalni i samodzielnie prowadzić lawetę, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco na kosztach, jakie możemy ponieść korzystając z pomocy drogowej. Nie zależnie od tego czy dojdzie do stłuczki na drodze czy będziemy chcieli przewieźć pojazd niesprawny z punktu A do punktu B, możliwość prowadzenia lawety zachodzi tylko w sytuacji kiedy posiadamy ważne prawo jazdy kategorii B oraz kategorii B96, a laweta nie przekracza wagi 750 kilogramów. W przypadku większych lawet musimy posiadać odpowiednie uprawnienia, zwykle jest to prawo jazdy kategorii B+E.
Czy prawo jazdy kategorii B pozwala na prowadzenie lawety?
Jeżeli chcemy prowadzić lawetę, musimy zapoznać się z najważniejszymi przepisami drogowymi. W przypadku kiedy laweta waży poniżej 750 kilogramów, z powodzeniem możemy kierować nią posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B. w przypadku lawet powyżej 750 kilogramów, będziemy potrzebować dodatkowo kategorii B96, czyli uprawnień do kierowania samochodami z przyczepą. Istnieją oczywiście także większe lawety, a do ich pełnoprawnego prowadzenia będzie potrzebowali dodatkowych uprawnień. Kiedy na lawecie znajduje się samochód osobowy, zwykle wystarczy nam prawo jazdy kategorii B, albowiem masa całkowita lawety oraz przewożonego samochodu mieści się w granicach wagowych, dozwolonych w przypadku posiadania wyłącznie prawo jazdy kategorii B. Jeżeli jednak na lawecie znajduje się cięższy pojazd, samo prawo jazdy kategorii B może nie wystarczyć. Dodatkowym warunkiem jest zawsze prawo, mówiące że samochód przewożony nie może być cięższy od lawety.
Kiedy wzrasta dopuszczalna masa całkowita lawety i przewożonego pojazdu?
Jeżeli mamy do przewiezienia pojazd o większej masie, nie tylko musimy wypożyczyć większą lawetę, ale również musimy posiadać odpowiednie uprawnienia. W tym celu należy posiada prawo jazdy kategorii B96, a w przypadku jeszcze większej masy niezbędne jest prawo jazdy uprawniające do prowadzenia samochodów ciężarowych. Dodatkowo należy pamiętać, że laweta musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Decydując się na wypożyczenie lawety z wypożyczalni, aktualne ubezpieczenie otrzymujemy w pakiecie. Jeżeli jednak laweta jest naszą własnością bądź pożyczamy ją od kogoś znajomego, warto sprawdzić czy ubezpieczenie jest wciąż aktualne.
Kiedy warto skorzystać z pomocy drogowej, a kiedy z własnej lawety?
Kiedy na drodze szybkiego ruchu, jaką może być droga ekspresowa bądź autostrada, dojdzie do wypadku dwóch samochodów, w następstwie którego nie będą one nadawały się do dalszego ruchu, musimy skorzystać z lawety. W zależności od tego jak daleko od miejsca zamieszkania doszło do wypadku samochodowego, nie zawsze będzie nam się opłacało dzwonić po własną lawetę. Na autostradzie liczy się szybka pomoc drogowa Warszawa, a co za tym idzie możemy być zmuszeni do wezwania profesjonalnej pomocy drogowej. Dodatkowo na autostradzie funkcjonuje prawo, że tylko uprzywilejowane pojazdy mogą udzielać pomocy drogowej pojazdom i ich właścicielom, którzy uczestniczyli w zdarzeniu drogowym. Z własnej lawety możemy skorzystać w sytuacji, kiedy chcemy przewieźć uszkodzony pojazd z domu do warsztatu samochodowego bądź kiedy zakupimy zepsuty samochód i musimy go przetransportować do naprawy w zaufanym warsztacie.
Artykuł o kant Ch.. A potłuc
Laweciarzy lichwiarze?