1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Straż Graniczna podpisała umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy z Rosją

WiadomościStraż Graniczna podpisała umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy z Rosją

Straż Graniczna podpisała w piątek z firmą TELBUD S.A. umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej – poinformowała rzeczniczka prasowa Straży Granicznej por. Anna Michalska. Projekt bariery ma powstać w najbliższych tygodniach, zaś budowa rozpocznie się w marcu.

reklama

Bariera elektroniczna na granicy z obwodem kaliningradzkim będzie miała długość 199 km i obejmie zasięgiem działania całą lądową granicę polsko-rosyjską oprócz Mierzei Wiślanej, gdzie już od kilku lat granicę chronią urządzenia elektroniczne.

Jak poinformowała SG, wykonawcą umowy jest firma TELBUD S.A. z siedzibą w Poznaniu. Na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac zakontraktowano kwotę ponad 373 mln zł, w tym 42 mln zł na utwardzenie terenu na wybranych, priorytetowych odcinkach granicy.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą
reklama

W ramach umowy zostanie zaprojektowany i wybudowany zespół współdziałających urządzeń elektronicznych wraz z oprogramowaniem, komponentami teleinformatycznymi oraz elementami pomocniczymi do ochrony granicy.

„Będą one wykorzystywały czujniki wykrywające różne cechy fizyczne obiektów. Zapewni to kompleksowy obraz sytuacyjny, gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji w sposób ciągły, niezależnie od ukształtowania terenu i warunków atmosferycznych” – poinformowała SG.

reklama

Umowa obejmuje również przygotowanie Centrum Nadzoru w Kętrzynie na terenie działania Warmińsko-Mazurskiego OSG, gdzie będą analizowane przesyłane z bariery elektronicznej dane. W najbliższych tygodniach wykonawca ma przygotować projekt zapory, zaś prace w terenie mają się rozpocząć w marcu.

Bariera elektroniczna – jak zaznacza SG – zapewni wykrywanie wszystkich zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, przede wszystkim związanych z nielegalna migracją oraz przemytem towarów.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą

Jak poinformowała por. Anna Michalska, choć od października na granicy polsko-rosyjskiej nie odnotowano prób nielegalnego przekroczenia tzw. zielonej granicy, to każdy element zabezpieczenia granicy jest dla formacji bardzo cennym wsparciem.

Poinformowała, że również na granicy polsko-białoruskiej, na odcinkach, gdzie działa już bariera elektroniczna, nie odnotowano żadnych prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Budowa bariery elektronicznej to skutek wejścia w życie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Ustawa, która zaczęła obowiązywać 4 listopada 2021 r., określa zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
qwerty
10 grudnia 2022 17:29

Ciekawe, co na to Amerykanie? Przypominam, że przy samej granicy w Świadkach Iławieckich od 1993 r. znajduje się stacja nasłuchowa amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Popularne

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą