-2 C
Olsztyn
sobota, 4 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyn pracuje nad programem refundacji od 2023 r. procedury in vitro

OlsztynOlsztyn pracuje nad programem refundacji od 2023 r. procedury in vitro

Olsztyn zamierza wprowadzić refundację procedury in vitro dla mieszkańców. Trwają prace związane z uruchomieniem tego projektu – poinformował prezydent Piotr Grzymowicz. Dodał, że w 2023 r. na ten cel ma być przeznaczone 200 tys. zł, taka sama kwota będzie też w budżecie na 2024 r.

reklama

„Na finansowanie procedury in vitro umówiliśmy się w umowie koalicyjnej. W związku z tym dotrzymuję słowa” – powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, zapowiadając, że w budżecie na 2023 r. na ten cel zarezerwowano 200 tys. zł. Taka sama kwota na procedurę in vitro będzie przeznaczona także w 2024 r.

Obecnie wydział zdrowia w olsztyńskim ratuszu opracowuje procedury wsparcia bezpłodnych par z Olsztyna. Grzymowicz przyznał, że trwają też konsultacje ze środowiskiem medycznym.

Lepsze niż in vitro? Działacze PiS chcą wsparcia naprotechnologii
reklama

„Gdy rozmowy się zakończą, będziemy wiedzieli, ilu parom pomożemy. Z całą pewnością, zgodnie z zapisami umowy koalicyjnej, miasto wyjdzie z takim programem” – zapowiedział Grzymowicz.

Na finansowanie procedury in vitro przez miasto muszą się zgodzić radni w głosowaniu nad budżetem. Sesję taką zaplanowano na 14 grudnia. „Mam nadzieję, że ten program wejdzie w życie” – podkreślił Grzymowicz.

reklama

W woj. warmińsko-mazurskim procedurę in vitro wspiera od 2021 r. urząd marszałkowski w Olsztynie. W 2021 r. na realizację programu przeznaczono 210 tys. zł, co pozwoliło na dofinansowanie procedury dla 45 par (zgłosiły się 104 pary). W obecnym roku na in vitro samorząd regionu wydaje 350 tys. zł. Nie przedstawił on jeszcze budżetu na nadchodzący rok i nie ujawnia, jaką kwotę zarezerwowano na in vitro w 2023 r. – zapowiedziano jedynie kontynuację programu.

Naukowcy z Olsztyna szukają do badań kobiet z nadwagą. Dostaniesz 8 tygodni bezpłatnego wyżywienia

W pierwszym roku współfinansowania procedury in vitro przez urząd marszałkowski urodziło się 12 dzieci. Dzięki wsparciu obecnego programu w ciąży jest 9 pań. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Matka
9 grudnia 2022 23:59

Słyszałam, że ratusz planuje wyłączyć ogrzewanie w miejskich żłobkach i przedszkolach, to po co to in vitro?

antyarbuz
9 grudnia 2022 16:44

jedną rączką in vitro, drugą nóżką w czarnym marszu

Popularne

Lepsze niż in vitro? Działacze PiS chcą wsparcia naprotechnologii