5 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Ruszył proces w sprawie o zbrodnię sprzed kilkunastu lat. Zbigniewowi P. jest oskarżony o zabójstwo kobiety

NidzicaRuszył proces w sprawie o zbrodnię sprzed kilkunastu lat. Zbigniewowi P. jest...

W dniu 2 grudnia 2022 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces Zbigniewa P. oskarżonego o zabójstwo starszej kobiety w Pielgrzymowie w 2006 r. Oskarżony nie przyznaje się do zarzucanego czynu.

reklama

Prokuratura Rejonowa w Nidzicy w dniu 7 września 2022 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi P. oskarżonemu o zabójstwo 82-letniej kobiety.

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w nocy z 28 na 29 stycznia 2006 r. w Pielgrzymowie w gminie Kozłowo. Według ustaleń prokuratora Zbigniew P. w nieustalony sposób przedostał się wówczas do domu 82-latki, a następnie pod pretekstem rabunkowym zaczął go przeszukiwać. Gdy kobieta zorientowała się, że w domu jest inna osoba, oskarżony zaczął bić pokrzywdzoną po całym ciele i dusić. 82-latka doznała poważnych obrażeń ciała i straciła przytomność. Następnie Zbigniew P. w celu zatarcia śladów miał podłożyć ogień w domu pokrzywdzonej, po czym pozostawił ją tam nieprzytomną i niezdolną do ucieczki. W rezultacie kobieta zmarła z powodu zaczadzenia i oparzeń.

reklama

Śledztwo w sprawie śmierci 82-letniej mieszkanki Pielgrzymowa w 2006 r. zostało umorzone ze względu na niewykrycie sprawcy tego czynu. Jednakże po latach śledczy wrócili do tej sprawy. Ponowna analiza materiału dowodowego, z wykorzystaniem nowoczesnych metod badań, doprowadziła do wytypowania Zbigniewa P. jako osoby podejrzanej o zabójstwo 82-latki.

Zbigniew P. w 2021 r. został zatrzymany, a następnie tymczasowo aresztowany.

Proces Zbigniewa P. rozpoczął się w dniu 2 grudnia 2022 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Zbigniew P. w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. Tego dnia Sąd przesłuchał ośmiu świadków, w tym oskarżycielkę posiłkową – córkę zmarłej pokrzywdzonej.

reklama

*nagranie

Proces Zbigniewa P. będzie kontynuowany w dniu 6 grudnia 2022 r.

Do sprawy po latach wrócili policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Po ponownej szczegółowej analizie zgromadzonego materiału, zmieniona została kwalifikacja czynu, który w ocenie śledczych wyczerpał znamiona zbrodni zabójstwa. Skrupulatna i intensywna praca policjanta zajmującego się tą sprawą sprawiła, że jako osoba podejrzana o dokonanie zbrodni wytypowany został mężczyzna, który w chwili zdarzenia miał 24-lata. To mieszkaniec tej samej gminy co 82-latka, który był wtedy podejrzany o dokonanie kilku kradzieży z włamaniem w tej okolicy, również w okresie kiedy do zbrodni doszło. W sprawie tych przestępstw był zatrzymywany i skazany na karę pozbawienia wolności, którą odbył.

Bazując na tych ustaleniach, śledczy postanowili o tym, by zgromadzony w czasie zdarzenia materiał dowodowy, poddany został w 2020 roku ponownej dokładnej analizie z wykorzystaniem nowoczesnych metod badań, wykonanych przez Pracownię Biologii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Olsztynie. Następnie w oparciu o uzyskane wyniki porównany został zabezpieczony pierwotnie materiał dowodowy oraz ten pobrany w lipcu 2021 roku od wytypowanego mężczyzny. Wyniki badań potwierdziły, że na jednym z zabezpieczonych wcześniej elementów, znajdują się ślady pochodzące od 39-latka.

Fakt, że śledczy wrócili do sprawy sprzed lat i zainteresowali się tym mężczyzną, sprawił, że 39-latek postanowił zniknąć z ich pola widzenia. Zmienił nazwisko i przeniósł się na południe Polski. Mężczyzna został zatrzymany na Podkarpaciu.

Ruszył proces w sprawie o zbrodnię sprzed kilkunastu lat. Zbigniewowi P. jest oskarżony o zabójstwo kobiety proces Nidzica, Olsztyn, Wiadomości
fot. KWP Olsztyn

źródło: Sąd Okręgowy / KWP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
lolo
4 grudnia 2022 09:38

git czlowiek

Polecane
Ogłoszenia