-1 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prawda wyszła na jaw? Zbigniew P. żywcem spalił 82-letnią kobietę

NidzicaPrawda wyszła na jaw? Zbigniew P. żywcem spalił 82-letnią kobietę

Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi P. oskarżonemu o zabójstwo starszej kobiety w Pielgrzymowie w 2006 r. Proces w tej sprawie rozpocznie się na początku grudnia 2022 r.

reklama

Prokuratura Rejonowa w Nidzicy w dniu 7 września 2022 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi P. oskarżonemu o zabójstwo 82-letniej kobiety.

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego miało dojść w nocy z 28 na 29 stycznia 2006 r. w Pielgrzymowie w gminie Kozłowo. Według ustaleń prokuratora Zbigniew P. w nieustalony sposób przedostał się wówczas do domu 82-latki, a następnie pod pretekstem rabunkowym zaczął go przeszukiwać. Gdy kobieta zorientowała się, że w domu jest inna osoba, oskarżony, działając z zamiarem ewentualnym pozbawienia jej życia, miał zacząć bić pokrzywdzoną po całym ciele, stosując przy tym ucisk kolanami na klatkę piersiową pokrzywdzonej oraz duszenie. 82-latka doznała poważnych obrażeń ciała i straciła przytomność. Następnie Zbigniew P. w celu zatarcia śladów miał podłożyć ogień w domu pokrzywdzonej, po czym pozostawił ją tam nieprzytomną i niezdolną do ucieczki. W rezultacie kobieta zmarła z powodu zaczadzenia i wstrząsu oparzeniowego.

Śmiertelna kłótnia. Mąż podciął swojej żonie gardło
reklama

Śledztwo w sprawie śmierci 82-letniej mieszkanki Pielgrzymowa w 2006 r. zostało umorzone ze względu na niewykrycie sprawcy tego czynu. Jednakże po latach śledczy wrócili do tej sprawy. Ponowna analiza materiału dowodowego, z wykorzystaniem nowoczesnych metod badań, doprowadziła do wytypowania Zbigniewa P. jako osoby podejrzanej o zabójstwo 82-latki.

*nagranie

reklama

Do sprawy po latach wrócili policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Po ponownej szczegółowej analizie zgromadzonego materiału, zmieniona została kwalifikacja czynu, który w ocenie śledczych wyczerpał znamiona zbrodni zabójstwa. Skrupulatna i intensywna praca policjanta zajmującego się tą sprawą sprawiła, że jako osoba podejrzana o dokonanie zbrodni wytypowany został mężczyzna, który w chwili zdarzenia miał 24-lata. To mieszkaniec tej samej gminy co 82-latka, który był wtedy podejrzany o dokonanie kilku kradzieży z włamaniem w tej okolicy, również w okresie kiedy do zbrodni doszło. W sprawie tych przestępstw był zatrzymywany i skazany na karę pozbawienia wolności, którą odbył.

Zabójstwo w Olsztynie? Tragiczne zakończenie poszukiwań 26-letniej Natalii

Bazując na tych ustaleniach, śledczy postanowili o tym, by zgromadzony w czasie zdarzenia materiał dowodowy, poddany został w 2020 roku ponownej dokładnej analizie z wykorzystaniem nowoczesnych metod badań, wykonanych przez Pracownię Biologii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Olsztynie. Następnie w oparciu o uzyskane wyniki porównany został zabezpieczony pierwotnie materiał dowodowy oraz ten pobrany w lipcu 2021 roku od wytypowanego mężczyzny. Wyniki badań potwierdziły, że na jednym z zabezpieczonych wcześniej elementów, znajdują się ślady pochodzące od 39-latka.

Fakt, że śledczy wrócili do sprawy sprzed lat i zainteresowali się tym mężczyzną, sprawił, że 39-latek postanowił zniknąć z ich pola widzenia. Zmienił nazwisko i przeniósł się na południe Polski.

Prokurator Rejonowy w Nidzicy, który ściśle i aktywnie współpracował z funkcjonariuszami przy tej sprawie, po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem, na wniosek funkcjonariuszy (27.09.2021) podjął umorzone postępowanie i wydał zarządzenie o zatrzymaniu 39-latka. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna został zatrzymany na Podkarpaciu.

źródło: Sąd Okręgowy / KWP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Lolo
28 września 2022 15:15

Git człowiek

Popularne
Ogłoszenia

Bezwzględny wyrok dla dwóch sprawców brutalnego zabójstwa: 14 lat więzienia potwierdzone

Bezrobotny mąż zabił żonę, po czym uciekł do matki