-2 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Akt oskarżenia przeciwko burmistrzowi Pisza i jego zastępcy

PiszAkt oskarżenia przeciwko burmistrzowi Pisza i jego zastępcy

O niedopełnienie obowiązków służbowych przy realizacji projektu rewaloryzacji parku miejskiego, przez co gmina straciła 1,3 mln zł dofinansowania, oskarżyła prokuratura burmistrza mazurskiego Pisza. Jego zastępcę oskarżono o nieudostępnienie informacji publicznej.

reklama

Akt oskarżenia przeciwko obu samorządowcom Prokuratura Rejonowa w Mrągowie skierowała do Sądu Rejonowego w Piszu – poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski.

Burmistrzowi Pisza Andrzejowi S. zarzucono niedopełnienie obowiązków służbowych w związku z realizacją projektu „Wzmocnienie różnorodności biologicznej i rewaloryzacja parku miejskiego w Piszu”, a zastępcy burmistrza Januszowi P. nieudostępnienie – wbrew obowiązkowi – informacji publicznej.

reklama

Według ustaleń prokuratury, piski urząd miasta zawarł w 2018 r. z samorządem woj. warmińsko-mazurskiego umowę o dofinansowanie wysokości ponad 1,3 mln zł związaną z rewaloryzacją parku.

„Zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie beneficjent zobowiązał się do realizacji projektu zgodnie z zatwierdzonym wnioskiem. W przypadku dokonania zmian w projekcie należało o tym pisemnie poinformować Urząd Marszałkowski w Olsztynie i uzyskać stosowną aprobatę” – wyjaśnił Brodowski.

Prezydent Olsztyna wydał zalecenia urzędnikiem ws. oszczędzania energii: nie mogą bez powodu włączać oświetlenia
reklama

W trakcie realizacji inwestycji dokonano wycinki 19 drzew na terenie parku, które nie były przewidziane do usunięcia we wniosku o dofinansowanie. Ponadto – wbrew zatwierdzonemu projektowi – nastąpiła zmiana zagospodarowania części terenów zielonych, połączona z wycinką drzew. Polegała ona na usunięciu części trawnika i wybudowaniu w tym miejscu placu zabaw. Postawiono tam znacznych rozmiarów konstrukcję statku przeznaczonego do zabaw dla dzieci, co nie było uwzględnione we wniosku o dofinansowanie.

Prokuratura przekazała, że te zmiany nie były też zgłaszane do akceptacji organu finansującego. Dlatego urząd marszałkowski w sierpniu 2019 r. rozwiązał bez wypowiedzenia umowę o dofinansowanie projektu. Gmina utraciła całość dofinansowania projektu, tj. ponad 1,3 mln zł.

Śledczy ustalili, że zmiany w projekcie zostały wprowadzone za wiedzą i zgodą burmistrza. Ponadto jako reprezentant gminy był on zobowiązany do dostarczania do instytucji zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym pisemnego zgłoszenia planowanych zmian w projekcie i uzyskania od niej pisemnej akceptacji tych zmian przed ich wprowadzeniem.

Od roku nie rozpoczęła się sprawa "Helpera", wyłączają się kolejni sędziowie z Olsztyna

W akcie oskarżenia burmistrzowi zarzucono niedopełnienia obowiązków poprzez niepowiadomienie instytucji zarządzającej RPO o dokonaniu zmian w realizowanym projekcie, co w rezultacie doprowadziło do rozwiązania umowy o dofinansowanie i utraty przez gminę Pisz dotacji. Taki czyn zagrożony jest karą do pięciu lat pozbawienia wolności.

Z kolei zastępcy burmistrza Januszowi P. zarzucono nieudostępnienie – wbrew ciążącemu obowiązkowi – informacji publicznej, za co grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo do roku pozbawienia wolności.

Jak podała prokuratura, chodzi o zdarzenie z października 2019 r., gdy jeden z miejskich radnych zwrócił się o nadesłanie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na odbiór różnego rodzaju odpadów od właścicieli nieruchomości w gminie w poprzednim roku. Według śledczych wniosek był rozpoznawany przez zastępcę burmistrza, który nie udzielił wnioskodawcy informacji. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Spoko
30 listopada 2022 19:55

To tylko pisz

Popularne

Podwyżki komunalnych usług a ceny paliwa