3 C
Olsztyn
wtorek, 23 kwietnia, 2024
reklama

Kupowanie pod wpływem impulsu. Jak kupić wszystko, co chcesz, nie dając się zranić

Materiał zewnętrznyKupowanie pod wpływem impulsu. Jak kupić wszystko, co chcesz, nie dając się...

Od czasu do czasu wszyscy dokonujemy nieplanowanych, bezmyślnych i bezużytecznych zakupów. Zachowanie to ma jednak szereg racjonalnych uzasadnień, takich jak kultura konsumpcyjna, która nalega, by nie odmawiać sobie zbyt często, oraz działalność marketingowców, którzy zmuszają nas do wydawania większej ilości pieniędzy, wabiąc nas czerwonymi metkami z cenami, jaskrawymi obwolutami reklamowymi i mnóstwem nieoczywistych sztuczek. 

reklama

Tak naprawdę emocjonalne zakupy są normą w dzisiejszym świecie, ale mogą być też problemem. Dlatego dziś chcielibyśmy porozmawiać nie o przyczynach konsumpcji impulsowej, ale o jej konsekwencjach, które często są nieprzyjemne, i o tym, jak je zminimalizować.

Tak więc konsekwencje kupowania pod wpływem impulsu mogą być zarówno moralne, jak i finansowe. Zakupy impulsowe często wskazują na niestabilny stan emocjonalny: skrajny stres, niepokój i zagubienie. Negatywnie wpływają na poczucie własnego ja, wywołując nieprzyjemne uczucia, takie jak poczucie winy, wstyd, rozpacz i wstręt do siebie z powodu zmarnowanych pieniędzy, problemów z kredytami itp. W dzisiejszym artykule przeczytaj, jak uniknąć tych konsekwencji.

reklama

Impulsywność a świadomość

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z zakupami pod wpływem impulsu, takich jak ograniczenie transakcji na koncie czy unikanie zakupów, ale to nie rozwiąże problemu. Aby nauczyć się właściwego wydawania pieniędzy, trzeba podejść do sprawy świadomie, korzystając z porad planistów finansowych. Eksperci radzą, by stworzyć “dystans”, zarówno czasowy, jak i emocjonalny, pomiędzy chęcią zakupu niepotrzebnej rzeczy (bodziec) a decyzją o zakupie (reakcja). Należy przy tym nie tylko świadomie unikać reakcji, ale także w każdej sekundzie być świadomym możliwych konsekwencji.

Poniżej znajduje się lista prostych zasad, które pomogą wprowadzić to w życie:

  • pamiętaj o zrobieniu listy zakupów przed wizytą w sklepie/centrum handlowym;
  • odłożyć zakup, który naprawdę chcesz zrobić na, powiedzmy, tydzień. Daje to czas na zastanowienie się, czy naprawdę potrzebujesz tego przedmiotu;
  • Pamiętajcie o swoich globalnych celach. Kiedy oszczędzasz na coś, staje się to alternatywnym sposobem na efektywniejsze wydawanie pieniędzy;
  • Odkładaj co miesiąc pewną kwotę na przyjemności i staraj się wydawać ją na rzeczy, które kochasz, a nie na impulsywne pragnienia;
  • Nie zapominaj, że kredyt powinieneś brać tylko na rzeczy, których naprawdę potrzebujesz, a pożyczkodawcę wybieraj z najwyższą starannością, stawiając na firmy, które są na rynku od dawna, jak Szybka Gotówka.

Kiedy zaczniesz przestrzegać tych zasad, musisz pamiętać, że masz więcej siły woli, niż mógłbyś pomyśleć, po prostu trzeba ją wzmocnić i zahartować.

reklama

Konsekwencje finansowe i ich minimalizacja

Dowiedzieliśmy się już, jak zminimalizować komponent emocjonalny, czas przejść do rozważenia konsekwencji finansowych, ponieważ prawidłowe postępowanie z finansami to gwarancja, że ​​każdy zakup Cię zadowoli.

Jeśli naprawdę nie radzisz sobie z sytuacją bez pożyczania pieniędzy, ważne jest, aby skupić się na zasadach odpowiedzialnego pożyczania, przestrzegając szeregu zasad i unikając najczęstszych błędów:

  • nie zaciągać kredytu na nieplanowany lub impulsywny zakup;
  • nie przeceniaj swoich możliwości finansowych przed zaciągnięciem kredytu, zastanów się, czy możesz obejść się bez kredytu i czy masz środki na terminową spłatę kwoty kredytu;
  • starannie wybierz pożyczkodawcę. Tutaj powinieneś zdecydować, które parametry są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli chodzi o szybkość i prostotę, zdecyduj się na zaufane firm pożyczkowych, takich jak Szybka Gotówka;
  • nie zwlekaj ze spłatą pożyczki;
  • postępuj zgodnie z harmonogramem płatności i nie odkładaj kolejnej raty na ostatnią chwilę.

Każdy zakup, czy to nowego samochodu, butelki perfum, czy pysznego pączka z aromatyczną kawą, zawsze przynosi emocjonalną satysfakcję i radość. Aby jednak ten przyjemny stan nie został przyćmiony problemami finansowymi i osobistymi, warto pamiętać o zasadach higieny konsumenckiej, unikać typowych błędów w obchodzeniu się z pieniędzmi i regularnie ćwiczyć siłę woli.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Agatka
25 listopada 2022 19:21

Szybka Gotówka jak zawsze pisze najciekawsze artykuły wśród instytucji finansowych! bardzo cieszę się że jestem klientem takiej wspaniałej firmy!

Polecane
Ogłoszenia