5 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

MTB, cross a trekking – poznaj różnice między rowerami

Materiał partneraMTB, cross a trekking – poznaj różnice między rowerami

Planujesz zakup roweru, który ma ci służyć przede wszystkim do rekreacji, ale jednocześnie cechować się uniwersalnością? Jeśli zależy ci na amortyzowanym widelcu pozwalającym łagodnie pokonywać nierówności, prawdopodobnie wybór należy ograniczyć do rowerów MTB, crossowych oraz trekkingowych. Poznaj charakterystykę poszczególnych wariantów i sprawdź, który z nich najlepiej spełnia twoje potrzeby!

reklama

Rower MTB

W tym zestawieniu rowery MTB mają najbardziej sportową charakterystykę. Popularne górale to dość szeroka kategoria, która obejmuje:

  • Rowery XC (cross country) – o dość uniwersalnym przeznaczeniu, zazwyczaj typu hardtail, czyli bez tylnej amortyzacji, nadające się do turystyki i sportu w urozmaiconym terenie.
  • Rowery trial – najlepsze do wymagających single tracków zaprojektowanych z myślą o kolarstwie górskim
  • Rowery enduro – stworzone z myślą o naprawdę trudnych trasach wymagających pokonywania przeszkód, skakania i dynamicznych zjazdów.

Współczesne rowery górskie najczęściej wyposażone są w koła o średnicy 29 lub 27,5 cala. Szerokie opony wraz z dużym skokiem przedniego amortyzatora ułatwiają pokonywanie trudnych tras – kamieni, korzeni, piachu i błota. Napęd wyposażony w jedną lub dwie tarcze z przodu ułatwia szybką sportową jazdę, podobnie jak pochylona sylwetka.

reklama

Jeśli planujesz korzystać z jednośladu na bezdrożach i leśnych oraz górskich singlach, taki rower jest dla ciebie. Do jazdy po mieście, turystyki rowerowej i leśnych ścieżek raczej nie będzie dobrym wyborem, choćby ze względu na niską prędkość.

Rower crossowy

Rower crossowy posiada sporo węższe opony (35-45 mm) z nieco mniej agresywnym bieżnikiem i koła o średnicy 28 cali, natomiast rama zapewnia bardziej wyprostowaną sylwetkę, choć wciąż jednoślad charakteryzuje się pewnym zacięciem sportowym. Trzy tarcze przy korbie dadzą ci szerokie pole manewru na podjazdach i mniej przyjaznej nawierzchni.

Ponadto rower crossowy posiada amortyzator, choć odznaczający się mniejszym skokiem niż w przypadku górali. Takie modele znakomicie sprawdzą się do jazdy po mieście, mniej wymagających ścieżkach w terenie, a także na całodniowe wycieczki.

reklama

Rower trekkingowy

Rowery trekkingowe mają wiele wspólnego z crossowymi. Łączą je ze sobą identyczne koła i opony, napęd, a zazwyczaj również przedni amortyzator. Rama roweru trekkingowego zapewnia najbardziej wyprostowaną sylwetkę, podobnie jak ergonomiczna, delikatnie zagięta kierownica, co przekłada się na wyższy poziom wygody.

Druga różnica polega na tym, że rowery trekkingowe są zazwyczaj domyślnie wyposażone w błotniki, bagażnik, stopkę ułatwiającą ustawienie roweru, oświetlenie, czyli wszystko, co przydaje się w trakcie dłuższych wycieczek. Rower jest przez to cięższy od swojego crossowego krewnego, więc nieco wolniejszy, ale za to bardziej wygodny w trakcie jazdy po mieście i długich wycieczek po mniej wymagającym terenie.

Właśnie takie jest przeznaczenie tego typu jednośladów. W dodatku w ostatnich latach na rynku pojawiły się przemyślane rowery elektryczne trekkingowe, dzięki którym osoby na co dzień nieprzyzwyczajone do dużego wysiłku mogą znacznie zwiększyć liczbę pokonywanych dziennie kilometrów, nie odczuwając przemęczenia nawet po dość intensywnej weekendowej wycieczce!

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia