Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
środa, 18 Wrzesień, 2019
11 C
Olsztyn

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Teatr Olsztyn. „Weekend z R.” – mistrzowska farsa Robina Hawdona pełna znakomitych kreacji!

Londyn. Lata dwudzieste. Clarice i Roger to małżeństwo szczęśliwe, spełnione, odnoszące sukcesy na każdej płaszczyźnie. Rozumieją się bez słów, nie widzą świata poza sobą....

ALICJA – Najlepsza szkoła francuskiego w Olsztynie

Jesteśmy jedyną szkołą w Olsztynie specjalizującą się wyłącznie w nauce języka francuskiego. Uważamy, że doświadczenie to klucz do sukcesu. Wiemy co mówimy, ponieważ uczymy już...

Legalna marihuana? Wywiad z właścicielem olsztyńskiego sklepu z konopiami CBD

Konopne Chmury to sklep internetowy, który działa na terenie Olsztyna sprzedając susz konopny z substancją CBD. W przeciwieństwie do THC, CBD nie jest substancją...

wrzesień, 2019

29WRZ19:0022:00Lubię gadać z Leonardem - Olsztyn, Galeria SowaGaleria Sowa, ulica Zamkowa 2

Pokaż więcej wydarzeń

Dodatkowe 15 mln zł dla 23 szpitali powiatowych

reklama

15 mln zł dodatkowych pieniędzy trafi do końca roku do 23 szpitali powiatowych na Warmii i Mazurach. W sumie w tym roku szpitale działające w ramach sieci dostaną 37 mln zł – poinformowali we wtorek wojewoda warmińsko- mazurski Artur Chojecki oraz przedstawiciel NFZ.

Podczas konferencji prasowej we wtorek wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki powiedział, że w skali kraju szpitale powiatowe od 1 października otrzymają dodatkowych ponad 340 mln zł. „Z tej puli do naszego województwa trafi dodatkowych 15 mln zł” – wskazał.

Jak dodał, łącznie z 22 mln zł przekazanymi na realizację świadczeń medycznych w 2019 roku placówki dostaną 37 mln zł. „Środki te są do dyspozycji dyrektorów szpitali. Mogą je przeznaczyć na podwyżki albo wydatkować na inne cele. Pieniądze te znacząco poprawią sytuację bieżącą szpitali” – ocenił wojewoda.

reklama

Obecnie w sieci szpitali na Warmii i Mazurach funkcjonuje 19 szpitali I poziomu zabezpieczenia oraz 4 szpitale II poziomu zabezpieczenia.

Dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Andrzej Zakrzewski wskazał, że 4-procentową podwyżkę ryczałtu dostaną szpitale, które posiadają 4 podstawowe oddziały: internę, pediatrię, chirurgię i ginekologię. Placówki, mające II poziom zabezpieczenia (oprócz 4 podstawowych oddziałów mają jeszcze jeden specjalistyczny np. ortopedię) otrzymają podwyżkę ok. 3 proc.

Jak dodał dyrektor Zakrzewski, dla placówek z Warmii i Mazur podwyżka oznacza, że już we wrześniu trafi do nich 11 mln zł, a kolejne 4 mln zł przekazanych zostanie w ostatnim kwartale tego roku.

„W naszym regionie szpitale borykają się niedoborem kadr. Mamy nadzieje, że te pieniądze pozwolą poprawić tę sytuację. Dzięki dodatkowym środkom warunki finansowania usług dla personelu medycznego zaczynają być na tyle atrakcyjne, że lekarze wracają z zagranicy i zatrudniają się w szpitalach w Polsce. Podobnie dzieje się z pielęgniarkami, które wracają do zawodu” – wyjaśnił dyr. Zakrzewski.

Podkreślił, że podwyżka ryczałtu w tym roku oznacza, że w przyszłym roku szpitale będą dysponować większym budżetem.

„Działanie ryczałtu polega na tym, że jeżeli szpital wykona go, to w przyszłym roku dostanie minimum tyle środków, ile miał w tym roku” – wyjaśnił. Podał, że np. mrągowski szpital obecnie dostanie o 671 tys. zł więcej pieniędzy, a w całym tym roku 1,5 mln zł dodatkowych środków. Szpital miejski w Olsztynie obecnie dostanie półtora miliona złotych więcej, a w całym roku o 4,4 mln zł więcej.

Dyrektor Zakrzewski pytany o sytuację na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych odpowiedział, że na Warmii i Mazurach średni czas oczekiwania pacjenta na diagnozę wynosi od 60 do 90 minut.

„Sprawdzaliśmy sytuację na SOR-ach dwa tygodnie temu. Zdarzyły się pojedyncze sytuacje, że pacjent przebywał dłużej, ale były to przypadki, gdy chory został hospitalizowany na tym oddziale. SOR jest oddziałem szpitalnym, gdzie pacjent jest diagnozowany, leczony i wypisany i o takich przypadkach mówimy” – dodał.

Wskazał, że na Warmii i Mazurach są SORy, które w naturalny sposób są oblegane czyli w Szpitalach Wojewódzkich w Olsztynie i Elblągu. Dodał, że także one borykają się z niedoborem kadr.

reklama
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

wrzesień, 2019

05WRZ(WRZ 5)16:30WARSZTATY BEADING I DZIEWIARSTWOMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

05WRZ(WRZ 5)17:00WARSZTATY: MALARSTWO SPONTANICZNEMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

12WRZ(WRZ 12)16:30WARSZTATY BEADING I DZIEWIARSTWOMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

12WRZ(WRZ 12)17:00WARSZTATY: MALARSTWO SPONTANICZNEMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3Kategoria wydarzenia:Warsztaty

18WRZ12:00Darmowe sesje TRE (Tension & Trauma Releasing Exercises)Joga Centrum Olsztyn, ul. Mickiewicza 31/1

18WRZ17:00Wykład: Sztuka kobiet. Historia Aliny ŚlesińskiejBWA Olsztyn, Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38

18WRZ18:30Tango argentyńskie - kurs od podstawSzkoła Podstawowa nr 18 im. Orła Białego w Olsztynie, Zytnia 71

18WRZ19:45Zajęcia jogi dla początkującychJustyna Cilulko-Dołęga - joga i rozwój

19WRZ(WRZ 19)17:00Babski Świat w Beretta PUBBeretta Pub, Kołłątaja 22

19WRZ18:00Wernisaż: Elwira Iwaszczyszyn "Czas wytchnienia"BWA Olsztyn, Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38

reklama

Konkurs

Warte uwagi

ALICJA – Najlepsza szkoła francuskiego w Olsztynie

Jesteśmy jedyną szkołą w Olsztynie specjalizującą się wyłącznie w nauce języka francuskiego. Uważamy, że doświadczenie to klucz do sukcesu. Wiemy co mówimy, ponieważ uczymy już...

Teatr Olsztyn. „Weekend z R.” – mistrzowska farsa Robina Hawdona pełna znakomitych kreacji!

Londyn. Lata dwudzieste. Clarice i Roger to małżeństwo szczęśliwe, spełnione, odnoszące sukcesy na każdej płaszczyźnie. Rozumieją się bez słów, nie widzą świata poza sobą....

Akcja „Powrót do szkoły” z SL Computer. Olsztyński sklep komputerowy przygotował ciekawą ofertę

Zeszyt i piórnik? Pewnie, wciąż są ważne! Jeszcze więcej w kwestiach nauki zależy dziś jednak od dobrego komputera, monitora czy drukarki, które mogą się...

RABATOL.PL

X