W Olsztynie na ścianie Domu Polskiego przy ulicy Partyzantów 87 odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Janowi Baczewskiemu – polskiemu działaczowi politycznemu i oświatowemu. Tablicę zainicjował Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie. W uroczystości wzięła udział rodzina Baczewskiego a wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele miasta i regionu.
Jan Baczewski był Warmiakiem i polskim działaczem politycznym i oświatowym w Niemczech. W styczniu 1919 r. kierował polską akcją plebiscytową na Warmii. Był inicjatorem utworzenia Związku Polaków w Prusach Wschodnich (1920) i Związku Polaków w Niemczech (1922). Dzięki jego staraniom władze pruskie zezwoliły na otwieranie polskich szkół prywatnych na terenach autochtonicznych. Po wkroczeniu Niemców do Polski, Baczewski został w 1939 roku aresztowany i uwięziony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.
“Symboliczne jest, że odsłonięcie tablicy odbyło się w przeddzień Dnia Niepodległości Polski. Działalność Jana Baczewskiego była fundamentalna dla przyszłych pokoleń” – mówił dyrektor Instytutu Północnego dr Jerzy Kiełbik.
Źródło: PAP
Dlaczego nie upamiętniamy kobiet, które jako pierwsze weszły do sejmu . I choć były z różnych opcji walczyły razem o swoje projekty ustaw.
Czemu podręczniki historii o nich milczą ?! Rozbuchany patrirchat z wydętymi brzuszyskami chce rządzić nami . KOBIETY już niedługo 28 listopada – parasolki w dłoń i Kaczory goń . Tak rzekłby dziś Piłsudski Dżozef .