2 C
Olsztyn
środa, 1 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Afera w branży medycyny estetycznej. Tani sprzęt z Chin oferowali jako markowy

EłkAfera w branży medycyny estetycznej. Tani sprzęt z Chin oferowali jako markowy

Przestępcy sprowadzali z Chin tani sprzęt, który po przerobieniu tablic znamionowych oferowali jako markowe urządzenia wykorzystywane w medycynie estetycznej. Wyłudzili ponad 11 mln zł od spółek leasingowych. Grupę przestępczą rozbili funkcjonariusze CBŚP pod nadzorem wielkopolskiej Prokuratury Krajowej.

reklama

Nad sprawą pracowali policjanci z poznańskiego CBŚP pod nadzorem wielkopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała, że trwające wciąż śledztwo dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu, dokumentom oraz przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Śledczy ustalili, że grupa działała w latach 2015-2020. „Sprowadzała z Chin sprzęt wykorzystywany w medycynie estetycznej o niskiej wartości, który po przerobieniu tablic znamionowych oferowała jako markowy. Jednocześnie w dokumentach zawyżając nawet kilkunastokrotnie wartość urządzeń” – tłumaczyła rzeczniczka CBŚP.

reklama

„Tak przygotowany sprzęt i dokumenty przedstawiane były w firmach leasingowych, gdzie umowy zawierane były na wyższą wartość towaru, niż faktycznie był on wart. Ustalono, że straty firm leasingowych wynikające z działalności tej grupy mogą sięgać ponad 11 milionów złotych” – wyjaśniła policjantka.

73-latek z Olsztyna stracił ponad 26 tys. zł

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie w Poznaniu, Ełku i Tychach, 8 podejrzanych o udział w grupie. „Na jednej z posesji ujawniono i zabezpieczono samochód osobowy, który został skradziony w styczniu 2022 roku w Poznaniu. Na kolejnej ujawniono jednorazowe maseczki higieniczne oraz rękawiczki o łącznej wartości ok. 1,5 mln złotych” – dodała podinsp. Iwona Jurkiewicz.

reklama

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. „Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa co do mienia znacznej wartości, prania brudnych pieniędzy pochodzących z tych przestępstw, w tym poprzez wystawianie nierzetelnych faktur, których łączna wartość przekroczyła 5 milionów złotych” – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator wobec trzech podejrzanych skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu w całości podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozorów policji i zakazów opuszczania kraju” – podała PK.

45-letnia kobieta z Olsztyna usłyszała 243 zarzuty

Prokuratorzy wskazali, że na poczet przyszłych kar i grzywien prokurator zabezpieczył mienie należące do podejrzanych w tym gotówkę, nieruchomości oraz samochody o łącznej wartości ponad 4 milionów złotych. „Decyzją prokuratora ponad 15 milionów maseczek higienicznych oraz rękawiczek jednorazowych zabezpieczonych na jednej z posesji zostanie przekazane do jednego z miejskich szpitali w Poznaniu – jako zajęte w toku śledztwa przedmioty mające znaczenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa publicznego” – dodała PK.

Za zarzucane czyny może grozić do 15 lat więzienia.

Łącznie w tej sprawie występuje już 15 podejrzanych. Śledczy zaznaczają, że sprawa jest w toku i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

45-letnia kobieta z Olsztyna usłyszała 243 zarzuty