- Druga lekcja z cyklu Wakacyjna Szkoła Kultury – https://www.facebook.com/events/1735076083446691/
20 lipca 2016, środa, godz. 17:00, Plaża Miejska
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na drugą lekcję z cyklu Wakacyjna Szkoła Kultury. Tym razem będziemy rozmawiać o kinie Siergieja Eisensteina.
Wakacyjna Szkoła Kultury to cykl spotkań prowadzonych przez pasjonatów, którzy opowiedzą o swoich zainteresowaniach i ulubionych twórcach. W ramach tej wakacyjnej „edukacji wzajemnej” prowadzący, którzy często po raz pierwszy staną w roli nauczycieli, będą opowiadać, pokazywać, przeprowadzać warsztaty. Wszystkie spotkania odbędą się na świeżym powietrzu, spotkamy się nad jeziorem, na plaży, w parku. Wszystkie lekcje odbędą się w środy o 17.
Wakacyjna oferta Olsztyńskiego Obserwatorium Kultury to propozycja dla wszystkich, którzy w wakacje tęsknią za zdobywaniem wiedzy, dla wszystkich, którzy, tak jak my, uwielbiają rozmawiać o malarstwie, kłócić się o filmy, czytać i słuchać. Uważamy, że człowiek edukuje się nie tylko w ławce i cieniu tablicy. Naszą kulturową osobowość kształtuje sztuka, film, architektura, literatura, teatr i spotkanie z innym człowiekiem.
W najbliższą środę spotkamy się, by porozmawiać o jednym z najwybitniejszych reżyserów w historii kina, Siergieju Eisensteinie.
Słowem-kluczem do twórczości Eisensteina jest niewątpliwie „rewolucja” – rozumiana w kategoriach formalnych i światopoglądowych. Rozwiązania zastosowane przez wielkiego reżysera, zwłaszcza montaż intelektualny, istotnie przyczyniły się do rozwoju sztuki filmowej. Warto jednak pamiętać, że Eisensteinowi przyświecała również idea rewolucji komunistycznej, a jego dzieła były silnie osadzone w konkretnych radzieckich realiach i miały spełniać funkcję propagandowe.
Siergiej Eisenstein urodził się w 1898 roku w Rydze. Pochodził z dobrze sytuowanej rodziny architekta, sam odebrał staranne wykształcenie i miał kontynuować rodzinną tradycję. Studia przerwał jednak na rzecz służby w Armii Czerwonej. Następnie zajął się scenografią i reżyserią teatralną. Szybko zainteresował się również kinem – jego pierwszym dziełem filmowym był Strajk (1924) o wyraźnych rysach propagandowych. Jednocześnie stanowił on jednak świetny film awangardowy, który został zauważony i doceniony przez krytykę. Kolejne dzieła reżysera – Pancernik Potiomkin (1925) i Październik (1927) były tyleż wybitne, co ideologiczne. Ich naczelne przesłanie stanowiła apoteoza rewolucji – buntu uciśnionego ludu wobec złej władzy. Filmy te otworzyły Eisensteinowi drogę do światowej kariery, w 1929 roku twórca wyjechał do Europy Zachodniej, a potem został zaproszony przez amerykańską wytwórnię Paramount.
Najwybitniejszym osiągnięciem Siergieja Eisensteina w kinie było wynalezienie montażu intelektualnego, a więc umotywowanego psychologicznie zestawienia scen z różnych porządków (często scen wyraźnie kontrastowych). Celem owego montażu było wydobycie symbolicznych znaczeń danego wydarzenia. Dobrym przykładem ilustrującym metodę reżysera jest sekwencja ze Strajku, gdzie masakrę protestujących robotników pokazuje się równolegle ze sceną zarzynania wołu. Wynalazek ów jest autorskim dziełem Eisensteina i zapewnił mu trwałe miejsce w historii kina.
Eisenstein nakręcił swój najwybitniejszy film z okazji dwudziestej rocznicy rewolucji 1905 roku. Jego fabuła obejmowała wydarzenia, jakie miały miejsce na Pancerniku Kniaź Potiomkin, czyli bunt załogi marynarskiej przeciw carskim dowódcom. Najsłynniejszą sceną pochodzącą z tego filmu jest masakra robotników na schodach odeskich, pokazana w serii drobnych wymownych sekwencji. Szczególnie przejmujące są zbliżenia pojedynczych ludzkich dramatów, jak słynne ujęcie wózka dziecięcego samotnie staczającego się po schodach.
22 czerwca
Lekcja Pierwsza
Sztuka: Erwin Wurm
Prowadzenie: Michał Jabłczyński
Plaża Miejska
Godz. 17.00
Spotkamy się aby zrozumieć sztukę konceptualną i bliżej poznać dzieła Erwina Wurma, austriackiego artysty, który zmienił postrzeganie rzeźby.
Słowo klucz: Ogórek.
20 lipca
Lekcja Druga
Film: Seirgiej Eisenstein
Prowadzenie: Magdalena Drozdowicz
Plaża Miejska
Godz. 17.00
Porozmawiamy o kinie Siergieja Eisensteina, reżysera kultowego „Pancernika Potiomkina”, który ostatnio powrócił za sprawą dzieła innego ważnego twórcy – Petera Greenaway’a.
Słowo klucz: Nożyczki
27 lipca
Lekcja Trzecia
Architektura: Modernizm
Prowadzenie: Marlena Olszewska
Park Centralny
Godz. 17.00
Zapoznamy się z architekturą modernizmu i zastanowimy się dlaczego ostatnio stała się tak bardzo modna.
Słowo klucz – Hala Urania.
3 sierpnia
Lekcja Czwarta
Literatura: Marek Nowakowski
Prowadzenie: Artur Sobiela
Park Centralny
Godz. 17.00
Zajmiemy się prozą Marka Nowakowskiego.
Słowo klucz: Żółw
10 siepnia
Lekcja Piąta
Teatr: Krzysztof Warlikowski
Prowadzenie: Andrzej Poterała
Park Centralny
Godz. 17.00
Zapoznamy się z teatrem jednego z najważniejszych współczesnych polskich reżyserów – Krzysztofa Warlikowskiego.
Słowo klucz: Aktor
- Dni Jakubowe.
Uroczyste obchody Dni Olsztyna „W rytmach instrumentów świata”
https://www.facebook.com/events/270950289939506/
22-25 lipca 2016, Stare Miasto w Olsztynie
Kolejna odsłona dorocznego święta naszego pięknego Olsztyna czyli Dni Jakubowych!
Fascynujący kolaż interesujących form sztuki, oryginalnej rozrywki kierowanej do wszystkich grup wiekowych i fantastycznej formy promocji Olsztyna odbędzie się na terenie Starego Miasta w dniach 22-25 lipca 2016.
Tegoroczne Dni Jakubowe w spójną całość spina muzyka – nieoczywista, nietypowa, oryginalna. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Olsztyna i odwiedzających go turystów do wspólnej zabawy w rytmach instrumentów świata!
Przybywajcie całymi rodzinami! 🙂
Tradycyjnemu Jarmarkowi Jakubowemu z rękodziełem i produktami regionalnymi będą towarzyszyć naprawdę ciekawe koncerty, warsztaty i działania artystyczno-animacyjne.
Dokładny program tegorocznych obchodów Dni Jakubowych, organizowanych w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego 2016 #OLA2016 można znaleźć na plakacie promocyjnym oraz na witrynie internetowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie http://www.mok.olsztyn.pl/aktualnosci/uroczyste-obchody-dni-olsztyna/
Dni Jakubowe zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Olsztyna.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny!
Program:
22 lipca (piątek)
Galeria Rynek, ul. Stare Miasto 24/25
14:00-17:00
Warsztaty ZAPROJEKTUJEMY POCZTÓWKI Z MIASTA OLSZTYNA
Prowadzenie: Grupa Artystyczna ROKOSZ
23 lipca (sobota)
Stare Miasto
10:00-18:00
Jarmark Jakubowy
Galeria Rynek, ul. Stare Miasto 24/25
14:00-18:00
Warsztaty COŚ NIEZWYKŁEGO, CZYLI ROŚLINNA RZEŹBA KINETYCZNA
Prowadzenie: Grupa Artystyczna ROKOSZ
Rynek Staromiejski od strony apteki
12:00-19:00
Ryszard Bazarnik i Największy Bęben Świata
Spektakularne warsztaty plenerowe, wspólne granie na ogromnym bębnie. Dźwięki rytualnych basowych tonów, których uczestnicy słuchają całym ciałem.
Warsztaty odbywać się będą co półtorej godziny: 12:00, 13:30, 15:00, 16:30, 18:00.
Scena Staromiejska
12:30
Urodziny Starówki Razem
Wspólne świętowanie pierwszych urodzin Starówki Razem. Będzie tort oraz wiele atrakcji i konkursów.
14:00
Warsztaty i koncert Ricky’ego Liona
Interaktywne warsztaty i koncert na 30 bębnów afrykańskich.
15:30
Koncert hang drum Marcina Jaskowskiego
Hang drum to bębenek, najmłodszy instrument na świecie, którego dźwięk porusza duszę.
17:00
Koncertowa parada Ricky’ego Liona
Kolorowa parada z udziałem publiczności w rytmie bębnów afrykańskich.
19:30
Koncert SANGO – MUZYKA ŚWIATA
Ośmiu muzyków i 25 instrumentów na jednej scenie. Wielokulturowa muzyczna podróż po naszej planecie w nurcie world music.
24 lipca (niedziela)
Stare Miasto
10:00-18:00
Jarmark Jakubowy
Rynek Staromiejski od strony apteki
12:00-19:00
Ryszard Bazarnik i Największy Bęben Świata
Spektakularne warsztaty plenerowe, wspólne granie na ogromnym bębnie. Dźwięki rytualnych basowych tonów, których uczestnicy słuchają całym ciałem.
Warsztaty odbywać się będą co półtorej godziny: 12:00, 13:30, 15:00, 16:30, 18:00.
Teren przy Galerii Sowa, Olsztyńskie Magazyny Solne przy MWiM
12:00-14:00
Zlot Zabytkowych Samochodów
Scena Staromiejska
13:00
Warsztaty z grupą Shannon
Warsztaty dla dzieci, wspólne poznawanie instrumentów celtyckich.
15:00
Koncert Paprykalaba: ORKIESTRA WARZYWNA
Trąbka z arbuza, flet z marchewki, mikrofon z papryki i solo na marchewce. Jak to możliwe? Paprykalaba to niezwykły projekt muzyczny oparty na wykorzystaniu instrumentów z warzyw.
16:00
Koncert grupy Shannon
Mieszanka celtyckich inspiracji oraz brzmień z różnych zakątków świata. Żywioł, energia i zawodowe granie.
25 lipca (poniedziałek)
Bazylika konkatedralna św. Jakuba, ul. Staszica
19:45
XXXVIII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego
Koncert Jakubowy w ramach Dni Jakubowych: Tryptyk Rzymski – do poezji Jana Pawła II