18 C
Olsztyn
poniedziałek, 16 września, 2024
reklama

Festiwal TROPY 2024. Twórcze warsztaty, spotkania z autorami i dużo zabawy

OlsztynFestiwal TROPY 2024. Twórcze warsztaty, spotkania z autorami i dużo zabawy

TROPY to stały punkt wrześniowego kalendarza w Olsztynie, który już od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem najmłodszych. W ramach festiwalu organizatorzy starają się przekonać dzieci i młodzież, że czytanie może być nie tylko edukacyjne, ale również fascynujące. Tegoroczna edycja, odbywa się w dniach 7-8 września.

reklama

Bunt jako hasło przewodnie

Hasło tegorocznej edycji to „Urwisy, Awanturnice i Urwipołcie”. W Zajezdni trolejbusowej zaplanowano ponad 20 warsztatów, spotkań autorskich i atrakcji związanych z literaturą. Tegoroczne wydarzenia koncentrują się wokół motywu buntu. Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w warsztatach protestu, gdzie stworzą buntownicze torby i przypinki. Będzie także możliwość spotkania z autorami książek oraz uczestniczenia w wielu aktywnościach kreatywnych, jak tworzenie słuchowisk czy lampionów z pomysłami na zmienianie świata. Festiwal zakończy się koncertem oraz plenerowym spektaklem teatralnym.

reklama

Wydarzenia pełne kreatywności

W trakcie Festiwalu Literatury dla Dzieci i Młodzieży TROPY odbędzie się również wiele warsztatów ilustratorskich, street artu oraz gry terenowe. Uczestnicy będą mieli szansę wyrazić swoją buntowniczą naturę na różne sposoby – od malowania po chodnikach, po włóczkowy street art. Na koniec każdego dnia czekać będą wyjątkowe koncerty oraz marsze ulicami miasta, w tym barwny korowód „Marsz Paskudników”, który zaprosi wszystkich do wspólnego tańca.

Darmowy udział, ale niektóre wydarzenia na zapisy

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są darmowe, jednak część z nich wymaga wcześniejszych zapisów, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Szczegółowe informacje na temat programu oraz możliwości zapisów można znaleźć na stronie internetowej MOK Olsztyn oraz na Facebooku pod hasłem „TROPY. Festiwal Literatury dla Dzieci i Młodzieży”.

Szczegółowy plan wydarzenia

SOBOTA (7.09)

reklama

11:00 / Zajezdnia trolejbusowa –  TOMASZ SAMOJLIK: CZY WILK ZAWSZE SZCZERZY KŁY? Warsztaty komiksowe o stereotypach w świecie zwierząt. Wiek: 9-14.

11:00 / Przed Zajezdnią – NIE TWOJA BROSZKA! Warsztaty tworzenia buntowniczych przypinek.

11:00 / Przed Zajezdnią –  WŁÓCZKOWI CHULIGANI. Alternatywna odmiana gryzmolenia po płotach za pomocą włóczki.

11:00 / Przed Zajezdnią – BAZGRANIE PO CHODNIKACH. Tworzenie kredowych krajobrazów jako tła do fotografii.

12:45 / Zajezdnia trolejbusowa –  NIKA JAWOROWSKA-DUCHLIŃSKA. Otwarcie wystawy ilustracji.

13:00 / Zajezdnia trolejbusowa –  NIKA JAWOROWSKA-DUCHLIŃSKA: BOHATEROWIE W KRÓTKICH PELERYNACH. Warsztaty ilustratorskie. Wiek: 6-9 lat.

15:00 / Zajezdnia trolejbusowa –  ELIZA PIOTROWSKA: CIOCIA JADZIA, CZYLI KILKA SŁÓW O NIEZALEŻNOŚCI I BYCIU SOBĄ. Spotkanie autorskie z warsztatami. Wiek: 7-12.

15:00 / Przed Zajezdnią –  MŁODOCIANY STREET ART. Warsztaty z podstaw graficiarstwa.

16:30 / Zajezdnia trolejbusowa – MARCIN PAŁASZ: NIE BĘDZIEMY CZYTAĆ KSIĄŻEK! …bo będziemy ich słuchać! Zapraszamy na warsztaty o tworzeniu słuchowiska. Wiek: 10-15 lat.

16:30 / Przed Zajezdnią –  EUREKA! Refleksyjne warsztaty rękodzielnicze z tworzenia lampionów z pomysłami na poprawę świata. Wiek: 12+.

18:15 / Przed Zajezdnią – PTASZKOWIE ŚPIEWALI. Koncert dla wolnych dzieciaków i ich rodziców! Pełen owadów, miłości do rozrabiania w błocie, przyrody i zachwytów nad codziennymi cudami.

19:00 / Start: Zajezdnia trolejbusowa – NOCNE PODCHODY W KRZACZORACH. Gra terenowa śladami książkowych awanturników. Drużyny maksymalnie pięcioosobowe.

NIEDZIELA (8.09)

10:00 / Zajezdnia trolejbusowa – ANNA TUTKA: JAK ZMIENIASZ SIEBIE, TO ZMIENIASZ ŚWIAT. Warsztaty z nauki wdzięczności i szukania szczęścia w małych rzeczach z olsztyńską Autorką i jej Misiem Luli. Wiek: 5-8 lat.

11:00 / Przed Zajezdnią – NIE MOJA BAJKA! A co jeśli Kapturek nigdy nie lubił czerwonego koloru? A smok ma dość ziania ogniem? Poprawiamy oficjalne wersje bajek tworząc unikatowe bawełniane torby.

11:00 / Przed Zajezdnią –  WŁÓCZKOWI CHULIGANI. Alternatywna odmiana gryzmolenia po płotach za pomocą włóczki.

11:00 / Przed Zajezdnią. BAZGRANIE PO CHODNIKACH. Tworzenie kredowych krajobrazów jako tła do fotografii

11:30 / Zajezdnia trolejbusowa – NIKA JAWOROWSKA-DUCHLIŃSKA: I TY MOŻESZ ZMIENIĆ ŚWIAT
Warsztaty ilustratorskie. Wiek: 8-12 lat.

13:30 / Zajezdnia trolejbusowa – SYLWIA CHUTNIK: OPOWIEŚCI DLA MŁODYCH BUNTOWNICZEK I BUNTOWNIKÓW
Familijne warsztatowe spotkanie autorskie. Wiek: 6+.

14:00 / Przed Zajezdnią – MŁODOCIANY STREET ART. Warsztaty z podstaw graficiarstwa.

15:00 / Zajezdnia trolejbusowa – MARIA STRZELECKA: NIKIFOR. JAK Z KILKU FARBEK STWORZYĆ CAŁY PIĘKNY ŚWIAT? Warsztaty ilustratorskie oparte o twórczość malarza Nikifora Krynickiego. Wiek: 7+.

16:45 / Zajezdnia trolejbusowa – PRECZ Z KOŻUCHEM NA MLEKU! Otwarte familijne warsztaty z protestu. Wspólnie przygotujemy transparenty z naszymi postulatami, co robić, żeby zmienić świat na lepsze i zorganizujemy wspólny radosny i hałaśliwy przemarsz przez Park Centralny!

18:00 / Start: przed Zajezdnią – MARSZ PASKUDNIKÓW. Choć zaskakujące i niecodzienne, jakby nie z tego świata – wciąż wcale nie przerażające. Korowód odmieńców zaprosi do wspólnego tańca i marszu w nieznane. Spektakl „Danse Macabre” w wykonaniu A3 Teatr / Kolekcjonerzy wzruszeń.

DODATKOWO – SOBOTA I NIEDZIELA

INNA BAJKA – awanturnicza wystawa dziewczyńskich grafik MARTY FREJ

Baśniowa wystawa ilustracji NIKI JAWOROWSKIEJ-DUCHLIŃSKIEJ

ANIMACJE

CZYTANIE NA TRAWIE w wykonaniu aktorów Olsztyńskiego Teatru Lalek

Lotna księgarnia KSIĄŻNICY POLSKIEJ

Strefa FOOD TRUCKÓW i leżaków

Festiwal TROPY to doskonała okazja, aby w kreatywny sposób zakończyć wakacje i rozpocząć nowy rok szkolny. Dzięki bogatemu programowi każdy znajdzie coś dla siebie – od najmłodszych po nieco starszych uczestników. Wydarzenie w Olsztynie ma na celu nie tylko promowanie czytelnictwa, ale również rozwijanie wyobraźni i zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Zapisy na wydarzenia: mok.olsztyn.pl/projekty/tropy/

Link do wydarzenia na FB.

źródło: MOK Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane