-2 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Żołnierze 16. Dywizji wspierają jednostki inżynieryjne przy budowie zapory na granicy z Rosją

OlsztynŻołnierze 16. Dywizji wspierają jednostki inżynieryjne przy budowie zapory na granicy z...

Jednostkom inżynieryjnym, które realizują budowę tymczasowej zapory na granicy polsko-rosyjskiej, udzielają wsparcia żołnierze 16. Dywizji Zmechanizowanej – poinformował w czwartek oficer prasowy tej dywizji por. Karol Frankowski.

reklama

W prace przy trwającej od środy budowie tymczasowej zapory zaangażowani są żołnierze 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, 5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina, 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia oraz 15. Mazurskiego Batalionu Saperów z Orzysza, wchodzącego w skład 16. Dywizji – podały służby prasowe tej dywizji.

„To idzie szybko i sprawnie, ponieważ wszyscy ci żołnierze mają już doświadczenie w stawianiu wcześniej takiej samej tymczasowej zapory na granicy z Białorusią i wiedzą jak to robić” – powiedział por. Frankowski.

reklama

Pierwszy odcinek tymczasowej zapory składającej się z trzech rzędów drutu ostrzowego powstaje od środy w okolicy Wisztyńca, przy trójstyku granic Polski, Rosji i Litwy. Docelowo ma ona powstać wzdłuż całej, liczącej 210 km, granicy z obwodem kaliningradzkim.

Szef MON: 11. Mazurski Pułk Artylerii zostanie przekształcony w brygadę artylerii - to będzie poważna siła

Przy pomocy niewielkiej koparki wykonywane są dziury w ziemi, w których wkładane są metalowe pręty. Następnie żołnierze, używając bosaków, umieszczają na nich zwoje concertiny.

reklama

W środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Przekazał, że będzie to zapora o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów. Jak zaznaczył, będą też prowadzone prace związane z założeniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy.

Wicepremier mówił, że decyzje mają związek z „niepokojącymi informacjami”, że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Rammstein
3 listopada 2022 17:06

Wstydźcie się żołnierze , nie uwierzę że większość z was to analfabeci .
Raczej nieumiejętność rozumnego czytania. Przykre lecz prawdziwe .

Popularne

Budowa zapory tymczasowej na granicy z Rosją w okolicach Bań Mazurskich i Bezled