16 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Funkcjonariusze strzelali w koła. Pościg za uzbrojonym autem… w wyrzutnię kolców

EłkFunkcjonariusze strzelali w koła. Pościg za uzbrojonym autem... w wyrzutnię kolców

Kontrola drogowa zamieniła się w dynamiczną akcję z filmu. Funkcjonariusze Straży Granicznej ruszyli w pościg za uciekającym mężczyzną. Musieli użyć kolczatek drogowych, a nawet przestrzelić oponę w aucie kierowcy, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Okazało się, że pojazd był uzbrojony w wyrzutnię kolców i wypakowany po brzegi białoruskimi papierosami.

reklama


Ucieczka, pościg, a na końcu areszt. To wszystko rozegrało się 20 października na jednej z dróg w powiecie suwalskim. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi wspólnie z kolegami Wydziału Zabezpieczenia Działań W-MOSG przystąpili do kontroli drogowej podejrzanego pojazdu. Kierowca samochodu dostawczego marki Peugeot Boxer, pomimo wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, zamiast zatrzymać się, zaczął uciekać. Patrol Straży Granicznej ruszył w pościg.

Rozstawiono kolczatki drogowe, po których 38-latek przejechał. Wówczas funkcjonariusz WZD oddał strzały z broni gładkolufowej w koła pojazdu. Po przejechaniu kilkuset metrów kierowca porzucił auto z przebitymi oponami i uciekł w pobliskie zarośla. Natychmiast funkcjonariusze Straży Granicznej ruszyli za mężczyzną i po krótkim pościgu, był już w rękach strażników granicznych. Uciekinierem okazał się mieszkaniec Ełku. W aucie przewoził prawie 3,5 mln sztuk papierosów z białoruską akcyzą o szacunkowej wartości ponad 2,5 mln zł. Ponadto pojazd, którym przemycał nielegalne wyroby tytoniowe, posiadał specjalne skrytki, w których umieszczona była wyrzutnia kolców.

reklama

Mężczyzna został zatrzymany. Jego samochód przetransportowano na lawecie do Placówki Straży Granicznej w Gołdapi. Ponadto funkcjonariusze SG na poczet przyszłej kary zabezpieczyli gotówkę w kwocie 5 900 zł.

Mieszkaniec Ełku, tego samego dnia usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowych, m.in. przewożenia nielegalnych papierosów. Gdyby udało mu się sprzedać białoruskie papierosy na polskim rynku, to straty Skarbu Państwa wyniosłyby ponad 4 mln zł. Grozi mu wysoka kara grzywny, a nawet więzienie.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Suwałkach przedstawił mu również zarzut niezatrzymania się do kontroli drogowej, pomimo wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Za ten czyn grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

reklama

21 października, Sąd Rejonowy w Suwałkach, na wniosek prokuratora zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

źródło: SG

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Stasiek
25 października 2022 13:52

Dziwna matematyka. Chyba bialoruska.
3,5 mln szt., a straty na 4 mln, gdyby sprzedal. Czy na legalnych fajkach panstwo zarabia ponad 1 zl na sztuce?
To ciekawe, ze jedna paczka kosztujaca w detalu 14 zl oblozona jest podatkiem okolo 24 zl.

Ja
25 października 2022 11:36

A na granicy żaden celnik nie zauważył całego kontenera wypchanego fajami? Nic tu w ogóle nie jest podejrzane.

Polecane
Ogłoszenia