3 C
Olsztyn
wtorek, 23 kwietnia, 2024
reklama

Trwa rozbudowa lotniska w Gryźlinach pod Olsztynem. Będzie mogło na nim lądować więcej samolotów

OlsztynTrwa rozbudowa lotniska w Gryźlinach pod Olsztynem. Będzie mogło na nim lądować...

reklama

Lotnisko w podolsztyńskich Gryźlinach kojarzy się z festynami, bazą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i miejscem lądowania średnich samolotów. Wchodzi w skład sieci małych lotnisk na terenie Polski.

Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, wybudowano na nim już jeden hangar i stację paliw dla samolotów, a teraz zostanie zrealizowana zapowiadana już dwa lata temu inwestycja – powstanie nowy hangar.

reklama

Na lotnisku w Gryźlinach rozpoczęła się właśnie budowa nowego hangaru. Co najważniejsze, mamy już na niego chętnych najemców, którzy wcześniej wyszli z inicjatywą takiej inwestycji – powiedział starosta olsztyński Andrzej Abako.

W nowym hangarze ma się docelowo zmieścić dziesięć samolotów.

reklama

– Ta inwestycja na pewno podniesie potencjał i atrakcyjność lotniska w Gryźlinach – powiedział starosta.

Budowa obiektu ma potrwać kilka miesięcy. Potem w planach jest budowa oświetlenia obecnego, trawiastego pasa startowego i budowa nowego, utwardzonego. To jednak nie jest koniec możliwości.

W planach są dalsze inwestycje

– Wraz z gminą Stawiguda staramy się o stworzenie strefy gospodarczej na tych terenach – powiedział starosta Andrzej Abako.

Gmina Stawiguda już napisała wniosek o dofinansowanie uzbrojenia tych terenów, budowy omijającego Gryźliny dojazdu, a także doinwestowania samego lądowiska. Mówi się o kwocie około 50 milionów złotych.

Lotnisko z historią

W miejscu lotniska w Gryźlinach podczas drugiej wojny światowej istniało niemieckie lotnisko wojskowe. Do dzisiaj przetrwał, chociaż w szczątkowej formie, dawny pas startowy. To stąd w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku wylatywały niemieckie samoloty, które bombardowały Polskę.

Przez wiele lat były tu nieużytki. Ponad 10 lat temu lokalne samorządy w porozumieniu z warszawskim Służewcem organizowały tutaj wyścigi konne.

Wreszcie włodarze gminy i powiatu zdecydowali o reaktywacji lotniska. Zbudowano pas startowy o długości 800 metrów i szerokości 60 metrów. W czerwcu 2007 roku lotnisko w Gryźlinach zostało wpisane do Rejestru Lotnisk i Lądowisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
babcia
24 października 2022 13:57

To po co było inwestować olbrzymie pieniądze w leśne lotnisko w Szymanach?

rozbudowa trupa
24 października 2022 13:45

Więcej czyli ile? Teraz ląduje z 8 tygodniowo? Po rozbudowie będzie chociaż 10 tygodniowo?

Polecane
Ogłoszenia