2 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

W Gryźlinach powstaje strefa gospodarcza

OlsztynW Gryźlinach powstaje strefa gospodarcza

Geoportal, e-usługi i możliwość przylotu na spotkanie biznesowe – to tylko niektóre z rozwiązań wprowadzonych przez samorząd Powiatu Olsztyńskiego i Gminę Stawiguda, które mają ułatwić życie inwestorom. Tym samym mają ich tu przyciągnąć.

reklama

Rozwój gospodarczy i konkurencyjność w tworzeniu warunków do inwestowania to, jak mówi starosta olsztyński, priorytet działań samorządu. – Tworzymy kompleksy terenów inwestycyjnych, które już dziś są w pełni gotowe do lokalizowania wielokierunkowych przedsięwzięć gospodarczych. Jednym z nich jest strefa gospodarcza Gminy Stawiguda w Gryźlinach o powierzchni ponad 130 ha. Jej wyjątkowość polega na znakomitym skomunikowaniu, co oszczędza czas i koszty przedsiębiorców. Drogi i tory to już trochę za mało, dlatego stworzyliśmy możliwość biznesowych spotkań z wykorzystaniem transportu general aviation, a więc nie tylko możemy przyjechać, ale można też przylecieć i odlecieć z tutejszego lądowiska. Takie usytuowanie zwiększa efektywność zarządzania i wdrażania innowacyjnych technologii. Obecnie poszukujemy strategicznych inwestorów, którzy z zachowaniem poszanowania środowiska naturalnego zrealizują swoje projekty gospodarcze wzbogacające potencjał ekonomiczny regionu – wyjaśnia starosta Andrzej Abako.

Czas to pieniądz, samorządy stawiają więc na jego oszczędność. Aby zmniejszyć do minimum termin obsługi administracyjnej inwestorów, wiele spraw urzędowych można załatwić online. – Umożliwiliśmy korzystanie z platform e-usług oraz e-mapy (geoportal geodezyjny), gdzie inwestor bez trudu może uzyskać aktualną informację o terenie. Przedsiębiorcy mogą liczyć też na konkretną współpracę i konsultacje w dążeniach do uzyskania pomocy publicznej oferowanej przez specjalne strefy ekonomiczne, także te w naszym regionie – dodaje starosta.

reklama

Plusem tych terenów jest też dobrze wykształcona i wykwalifikowana kadra oraz zaplecze naukowo-laboratoryjne w pobliskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i w szkołach powiatowych. – Prowadzimy cztery zespoły szkół, w których specjalności nauczania są powiązane z rynkiem pracy. Potencjalny inwestor może liczyć też na współpracę w utworzeniu kierunków kształcenia pod kątem indywidualnych potrzeb branżowych. Istnieje też możliwość wykorzystania w przyszłości wsparcia finansowego Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur oraz funduszy centralnych, by rozwijać innowacyjność swojej branży – wymienia A. Abako.

Również samorząd Gminy Stawiguda dba o atrakcyjność obszarów inwestycyjnych, uzbrajając je pod szczególne zapotrzebowanie inwestorów, rozwijając równolegle przestrzeń przyjaznych osiedli mieszkalnych, gdzie będzie mogła mieszkać kadra przyszłych podmiotów biznesowych.

źródło: Powiat Olsztyński

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia