-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kanał Mioduński oddany do użytku po remoncie

MrągowoKanał Mioduński oddany do użytku po remoncie

Kanał Mioduński, łączący mazurskie jeziora Szymon i Kotek Wielki, został po remoncie oficjalnie oddany wodniakom do użytku – podało w czwartek Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Białymstoku. Przebudowa i umocnienie brzegów kosztowały ponad 36 mln zł.

reklama

Prace remontowe na Kanale Mioduńskim trwały blisko dwa lata. Obejmowały przebudowę i umocnienie brzegów na odcinku blisko dwóch kilometrów. Wykonawca realizował je bez zamknięcia szlaku żeglugowego.

Jak przekazała Emilia Stasińska z PGW Wody Polskie w Białymstoku, odbiory prac remontowych zakończyły się w ostatnią środę i kanał został oficjalnie oddany wodniakom do użytku. Prace zrealizowano zgodnie z harmonogramem, tj. od początku sierpnia w 2020 r. do września tego roku. Całkowity koszt remontu wyniósł ponad 36 mln zł.

Mazurska Pętla Rowerowa coraz bliżej końca
reklama

Kanał Mioduński – łączący jeziora Szymon i Kotek Wielki – jest częścią drogi wodnej Pisz – Węgorzewo na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Od lat był w złym stanie technicznym.

Według Wód Polskich modernizacja dróg wodnych przyczyni się do rozwoju i uatrakcyjnienia regionu, a głównym celem remontów jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom dróg wodnych.

reklama

Na Mazurach trwają obecnie prace remontowe na Kanale Szymońskim i Kanale Węgorzewskim oraz rzece Węgorapie. Trwa też postępowanie przetargowe na remont Kanału Giżyckiego. Ponadto Wody Polskie podpisały we wrześniu umowę na remont śluzy i jazu Karwik.

Remont Kanału Mioduńskiego zrealizowano w ramach projektu pn. Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy Guzianka II i remontem śluzy Guzianka I (Etap IIB – przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlakach od Mikołajek do Giżycka).

Coś nadzwyczajnego? Mimo mrozu mazurskie jeziora nie zamarzły

Szlaki żeglowne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich mają łączną długość około 145 km. Poza głównym szlakiem Pisz – Węgorzewo, są to również boczne odnogi tej drogi wodnej: Jezioro Mikołajskie – Jezioro Nidzkie, jezioro Tałty – Ryn, jezioro Kisajno – jezioro Niegocin i jezioro Mamry – Święcajty. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
.....
21 października 2022 08:57

Super

Popularne

Za 68 mln zł wyremontowany zostanie Kanał Giżycki