-2 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wiele olsztyńskich szkół informuje uczniów, że lada chwila będzie wprowadzone nauczanie zdalne?

OlsztynWiele olsztyńskich szkół informuje uczniów, że lada chwila będzie wprowadzone nauczanie zdalne?

Odpowiedzialna za oświatę w mieście wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk poinformowała na konferencji prasowej, że samorząd na razie nie rozważa wprowadzenia nauki zdalnej. „Nawet nie prowadzimy na ten temat rozmów” – powiedziała Kaliszuk.

reklama

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez posła Janusza Cichonia (PO) wiceprezydent Olszyna Ewa Kaliszuk, która odpowiada za oświatę w mieście, poinformowała, że miasto nie planuje na razie wprowadzenia edukacji zdalnej.

„Edukacja jest tym obszarem, który na samym końcu ucierpi w sytuacji jakichkolwiek braków finansowych. W tej chwili nie przewidujemy absolutnie żadnych sytuacji związanych z przechodzeniem dzieci na kształcenie na odległość, nie rozmawiamy o tym, mamy cały czas jednak nadzieję, że sytuacja budowy budżetu będzie wyglądała nieco inaczej niż obecnie” – powiedziała Kaliszuk, przypominając, że samorząd Olsztyna na razie nie podpisał żadnej umowy na dostawy prądu w przyszłym roku. Pierwszy przetarg miasto unieważniło z powodu zbyt wysokich stawek, na drugi przetarg nie wpłynęła żadna oferta.

Romantyczny walc na studniówce w II LO w Olsztynie. Jedna para stała się ulubieńcem internautów
reklama

„Oczekujemy też na wsparcie ze strony rządu, które ma nastąpić. Na ten moment absolutnie nie przewidujemy takiej sytuacji jak nauka zdalna” – podkreśliła Kaliszuk i zapowiedziała, że zaapeluje do dyrektorów szkół i nauczycieli, by nie informowali uczniów o planach wprowadzania nauczania zdalnego. Wiele olsztyńskich szkół informuje uczniów, że „muszą lecieć z materiałem i sprawdzianami”, ponieważ lada chwila będzie wprowadzone nauczanie zdalne. Niektóre szkoły w mieście nie organizują dzieciom wycieczek czy wyjść poza szkołę, argumentując, że „za chwilkę będzie zdalne i trzeba zrobić teraz jak najwięcej”.

reklama

Kaliszuk podczas konferencji prasowej przyznała, że w mieście pojawia się problem z obsadą nauczycieli. „Brakuje nauczycieli fizyki, chemii, angielskiego oraz kadry psychologiczno-pedagogicznej” – przyznała wiceprezydent Olsztyna. Dodała, że wielu nauczycieli korzysta z urlopów zdrowotnych, a ci, którzy uczą, często pracują na 1,5 etatu. Przyznała, że w ponadnormatywnym czasie pracuje 70 proc. nauczycieli.

Zatańczyli na studniówce walca do Lady Gagi. Nagranie robi coraz większą furorę w sieci

„Prawo dopuszcza taką możliwość pod warunkiem wyrażenia zgody przez nauczyciela. Nauczyciele rozumieją sytuację i pracują na 1,5 etatu, ale w pewnym momencie, wiemy o tym, to będzie ponad ich siły” – powiedziała Kaliszuk. Przyznała, że obawia się sytuacji z obsadą etatów nauczycielskich w przyszłym roku w szkołach średnich, gdzie trafią dzieci, które zaczynały podstawówkę jako sześcio- i siedmiolatki.

Poseł Janusz Cichoń mówił podczas konferencji prasowej o złej sytuacji finansowej kraju. W jego ocenie „jesteśmy jak na Titanicu – orkiestra gra, ale za chwilę wiadomo co będzie”. Odnosząc się do sytuacji w oświacie, stwierdził, że w przyszłym roku nauczyciele mają otrzymać podwyżkę niższą niż inflacja. „Przyszłoroczny budżet kraju sytuacji nauczycieli na pewno nie poprawi” – ocenił Cichoń. 

źróło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Matka
17 października 2022 16:52

Po raz kolejny dzieci są zakładnikami POlityków. Sianie paniki i utrudnianie życia dzieciakom i rodzicom byle dorwać się do koryta. Dostawcy prądu nie ma ale tramwaje będą. Na finansowanie „biwaków” w Kortowie kolegi Rafała T pieniądze są. Ogrzewanie szkół to priorytetowe zdanie gminy i żadna łaska zapewnić dzieciom godne warunki nauki, nawet jeśli będzie to więcej kosztowało. Wara od dzieci. A straszenie zdalną nauką i nękanie nadmiarem nauki na zapas powinno być przez rodziców zgłaszane co najmniej do kuratorium

Kaliszuk przestań
17 października 2022 19:50

„Edukacja jest tym obszarem, który na samym końcu ucierpi w sytuacji jakichkolwiek braków finansowych.” przecież edukacja jest ciągle niedofinansowana. Wynagrodzenie nauczycieli jest żenująco niskie (kasjerki w biedronce czy lidlu zarabiają więcej). Nie błaźnijcie się w tym ratuszu bo dyrekcja zarabia tam krocie i jest odklejona od prawdziwych problemów edukacji. Jeżeli nie są prowadzone przygotowania do braków energii itp to jest to niekompetencja osób decyzyjnych. Inna sprawa, że nie da się wprowadzić zajęć zdalnych bo rodzice nie posadzą już tak chętnie dzieci do komputerów – raz z powodu horrendalnie wysokich stawek za prąd, dwa że jeżeli nie będzie ogrzewania w szkołach… Czytaj więcej »

Popularne

Romantyczny walc na studniówce w II LO w Olsztynie. Jedna para stała się ulubieńcem internautów