1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zatrzymano dwóch mężczyzn za oszustwa przy wykorzystaniu kodów BLIK

OlsztynZatrzymano dwóch mężczyzn za oszustwa przy wykorzystaniu kodów BLIK

Zarzuty doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem postawiła prokuratura w Olsztynie dwóm mężczyznom, którzy wyłudzając kody blik od użytkowników rachunków bankowych wypłacali ich pieniądze z bankomatów – podała w środę Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.

reklama

Pełniący obowiązki rzecznika prasowego Prokuratura Okręgowego w Olsztynie Daniel Brodowski poinformował w środę, że wspólne działania Prokuratury Rejonowej Olsztyn–Południe i funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn.

Brali oni udział w oszustwach metodą na wyłudzenie kodu BLIK. Prokurator przedstawił dwóm zatrzymanym mężczyznom łącznie 26 zarzutów doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób na terenie całego kraju. „Jeden z zatrzymanych mężczyzn był poszukiwany do odbycia wcześniej orzeczonej kary pozbawienia wolności i został osadzony w zakładzie karnym” – podkreślił prokurator Brodowski.

61-latek chciał zarobić, a stracił 460 tys. zł
reklama

Natomiast wobec drugiego z mężczyzn prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł.

Jak wskazała prokuratura, w toku prowadzonych czynności ustalono, iż podejrzani działając za pośrednictwem sieci internetowej, posługując się złośliwym oprogramowaniem wprowadzali w błąd użytkowników rachunków bankowych co do konieczności skorzystania z nadesłanego hiperłącza prowadzącego do bramki stanowiącej element infrastruktury phishingowej i podania tam danych.

reklama

Dane te umożliwiały zalogowanie się na rachunek bankowy. Mężczyźni nie będąc do tego uprawnionym, wpływali na automatyczne przetwarzanie danych i po uprzednim wygenerowaniu z poziomu systemu bankowości elektronicznej kodów BLIK, dokonywali wypłat z rachunków z bankomatów zlokalizowanego na terenie Olsztyna, Gdańska i Wrocławia.

Jeden z podejrzanych został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji na gorącym uczynku wypłaty pieniędzy na terenie Trójmiasta. Zabezpieczono przy nim gotówkę w kwocie ponad 21 tys. zł pochodzących z przestępstwa. Drugiego z podejrzanych funkcjonariusze Wydziału Przestępczości Gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali na terenie Wrocławia.

Niezwykle popularna metoda oszukiwania na OLX. Publikujemy rozmowę z Messengera naszej czytelniczki z naciągaczem

Czyny zarzucane obu podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności. Postępowanie ma charakter rozwojowy – wskazał prokurator Brodowski.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
...
13 października 2022 18:45

Szczał w dziesiątkę.

lokol
13 października 2022 14:59

Co spaniałego

Popularne

Ponad 270 tys. zł straciła 63-latka z Olsztyna