Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
5 C
Olsztyn
sobota, 14 grudnia, 2019

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Uczniowie ZPE reprezentowali Olsztyn w Sejmie

reklama

Filip Niewiadomski i Adrian Glinka, uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjnych, w Dzień Dziecka zasiedli w prawdziwych poselskich ławach. Jako jedyni olsztynianie zostali w tym roku posłami XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży.

– To było wspaniałe, niezapomniane przeżycie – wspomina Adrian Glinka. – Dużo zwiedziliśmy, dużo się nauczyliśmy. Bardzo się cieszę, że mogłem pojechać do Sejmu i zasiąść na prawdziwej sali obrad, jaką wcześniej widziałem tylko w telewizji. Dla mnie to uwieńczenie wszystkiego, co przez lata nauki zrobiłem w ZPE.

Młodzi posłowie do Warszawy pojechali w przeddzień obrad wspólnie z opiekunami – nauczycielami Michałem Śliwińskim i Robertem Bartkowskim. Pierwszego dnia zwiedzili stolicę. Drugiego wybrali się na obrady najmłodszej izby parlamentu. Wspólnie z kolegami z całej Polski dyskutowali o aktualnych i ważnych z punktu widzenia młodzieży sprawach. – Niektórzy z nich głośno krytykowali rząd. Inni mówili, że w Sejmie nie powinno być symboli religijnych. Rozmawialiśmy też o miejscach pamięci historycznej, czyli naszych projektach – mówi Filip Niewiadomski. – Dużo uwagi poświęciliśmy też tematowi uchodźców. Większość była za tym, żeby ich nie przyjmować, bo oni uchodźcami są tylko w Turcji, w innych krajach już emigrantami.

reklama

Do młodzieżowego parlamentu olsztynianie trafili w nagrodę za dobrze zrealizowane zadanie pod hasłem „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”. Sami wybrali pamiątkową tablicę przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy ul. Turowskiego i rosnące obok dęby pamięci, które upamiętniają Stefana Sarnowskiego i Ryszarda Wilimowicza, dwóch polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Zdobyli informacje o historii jego powstania, rozpropagowali wiedzę o związanych z nim postaciami i wydarzeniami wśród lokalnej społeczności.

Adrian i Filip mieli także niepowtarzalną okazję poznać osobiście polityków z pierwszych stron gazet: Annę Zalewską, minister edukacji narodowej, Ryszarda Terleckiego, wicemarszałka Sejmu, Władysława Kosiniaka – Kamysza, prezesa PSL, Grzegorza Schetynę, przewodniczącego PO. – Nie spodziewałem się, że pan Schetyna jest taki niski… – przyznaje Filip Niewiadomski.

reklama

grudzień, 2019

12GRU(GRU 12)12:00XI Warmiński Jarmark Świąteczny 2019Warmiński Jarmark Świąteczny, Stare Miasto

Co? Gdzie? Kiedy? w Olsztynie. Zobacz nasz kalendarz wydarzeń TUTAJ
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Konkurs

Warte uwagi

Niesamowite! To jedyny taki Sylwester w Olsztynie! Jednak jest co robić w tym nudnym mieście?

Oferta sylwestrowa w mieście nie rozpieszcza. Dlatego naprzeciw znudzonym i spragnionym dobrej zabawy wychodzi Hookah Club. Mieszczący się przy ul. Hugona Kołłątaja 1 Hookah Club...

Świąteczna oferta pracy. Zarabiaj w Holandii. Bonus 390 Euro!

Potrzebujesz na święta dorobić trochę gotówki? Marzy Ci się wyjazd za granicę? Biuro pracy Axidus oferuje możliwość miesięcznego wyjazdu w ramach pracy dodatkowej do...

Nowy (Jack) Pub na olsztyńskiej Starówce. Będzie nie tylko trunkowo, ale też smacznie!

Już od 15 listopada bywalcy olsztyńskiej starówki będą mieli kolejną miejscówkę, w której będą mogli spędzić czas przy dobrym jedzeniu i jeszcze lepszych trunkach....

RABATOL.PL

X