1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Grupa przestępcza rozbita. Zatrzymano 13 celników, którzy przymykali oko na transport z Kaliningradu

BartoszyceGrupa przestępcza rozbita. Zatrzymano 13 celników, którzy przymykali oko na transport z...

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o zatrzymaniu 56-latka, który jest podejrzany o przemyt przez granicę polsko-rosyjską nielegalnych papierosów. Zatrzymanie ma związek z trwającym śledztwem dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej.

reklama

Prokuratura Regionalna w Gdańsku w poniedziałek poinformowała o kolejnym zatrzymaniu w śledztwie dotyczącym przemytu wyrobów tytoniowych i paliw oraz korupcji.

„W ubiegły czwartek funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustki w na terenie powiatu kętrzyńskiego dokonali zatrzymania 56-letniego mężczyzny” – przekazała prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz.

reklama

Dodała, że strażnicy w samochodzie zatrzymanego znaleźli przeszło 351 tys. nielegalnych papierosów różnych marek o wartości 260 tysięcy złotych.

Grupa przestępcza rozbita. Zatrzymano 13 celników, którzy przymykali oko na transport z Kaliningradu przemyt Bartoszyce, Wiadomości

Prokurator poinformowała, że 56-latek został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie przedstawiono mu zarzuty związane z przemytem papierosów oraz paliwa przez granicę polsko – rosyjską w Bezledach oraz zarzut paserstwa, w wyniku czego doszło do uszczuplenia należności celnych, a także podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług w łącznej wysokości ponad miliona złotych. Usłyszał również zarzut nabycia i przechowywania nielegalnych papierosów.

reklama

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec mężczyzny tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy.

Prokurator Muklewicz wskazała, że zatrzymanie 56-latka miało związek z prowadzonym w Prokuratorze Regionalnej w Gdańsku śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie województwa warmińsko – mazurskiego i pomorskiego, zajmującej się przywozem z Obwodu Kaliningradzkiego wyrobów tytoniowych bez polskich znaków oraz paliwa nie będących przedmiotem zgłoszenia celnego.

„Śledztwo dotyczy także udzielania korzyści majątkowych funkcjonariuszom publicznym, pracownikom Służby Celno – Skarbowej, wykonującym czynności na polsko – rosyjskim przejściu granicznym w Bezledach, w zamian za odstąpienie od kontroli samochodów i przewożonego bagażu” – przekazała prokurator.

W prowadzonym śledztwie zatrzymano i przedstawiono zarzuty łącznie 15 osobom podejrzanym o przemyt wyrobów tytoniowych i paliw, a także 13 funkcjonariuszom Służby Celno – Skarbowej, którym zarzucono przyjmowanie korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od kontroli samochodu i przewożonego bagażu. Wobec 8 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

„Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w okresie działalności grupy nielegalnie wprowadzono na terytorium Polski ok. 12 mln. sztuk papierosów, prawie 4 tys. kg krajanki tytoniowej i 1,8 tys. kg suszu tytoniowego” – wyliczyła prokurator Muklewicz.

Według śledczych Skarb Państwa stracił ok. 11 mln złotych.

źródło: PAP, fot. SG

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Samarama
4 października 2022 07:55

warmińsko – mazurskiego
polsko – rosyjskim
Celno – Skarbowej

Autorowi tej notatki, sugeruję douczyć się podstaw pisowni:
https://academicon.pl/lacznik-i-myslnik/

Ja
4 października 2022 15:37

Od kiedy papierosy są sprzedawane na sztuki, że nie podaje się ilości w paczkach?

Popularne