3.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Brak ciągłości OC – czym grozi?

Materiał zewnętrznyBrak ciągłości OC – czym grozi?

Brak ciągłości OC – czym grozi?

W Polsce każdy właściciel pojazdu ma obowiązek wykupienia OC – ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ponieważ to ubezpieczenie znajduje się w ubezpieczeniach obowiązkowych, jego brak (nawet jednodniowy) to poważne konsekwencje.

Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie majątkowe, które musi wykupić każdy właściciel pojazdu. Dzięki ubezpieczeniu OC zostają pokryte koszty szkód, jakie właściciel pojazdu wyrządzi podczas wypadku drogowego, kolizji. czy innych ściśle określonych zdarzeń, innej osobie. Ważne ubezpieczenie OC jest więc koniecznością. W Polsce obowiązkiem jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia OC, a brak OC to poważne konsekwencje.

Ubezpieczenie OC – czy przerwa w nim jest karalna?

Jak już wcześniej wspomniano, prawo wymaga, by była ciągłość w przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego OC. W przeciwieństwie do nieobowiązkowego ubezpieczenia Autocasco, w przepisach jest przewidziana kara za brak OC. Kary za brak OC to ustalony taryfikator. Uwzględnia on rozróżnienie na kary przewidziane dla właścicieli samochodów ciężarowych oraz właścicieli samochodów osobowych (zależą więc one od rodzaju pojazdu). W tym pierwszym przypadku kary są wyższe. Taryfikator uwzględnia też liczbę dni, podczas których była przerwana ciągłość ubezpieczenia OC. Warto wiedzieć, że kara za brak OC przez pierwsze trzy dni wzrasta parokrotnie, gdy okresy bez ubezpieczenia się wydłużają. I naprawdę są tą duże sumy, np. kara z powodu braku OC powyżej 14 dni, to suma 6020 zł dla właścicieli samochodów osobowych. W przypadku aut ciężarowych wynosi ona 9030 zł. Warto więc uniknąć kary i choćby z tego powodu zadbać o ciągłość OC.

Brak ubezpieczenia OC – najczęstsze przyczyny

Przyczyn, przez które ciągłość ubezpieczenia jest przerwana, może być kilka, jednak za każdym razem w takim przypadku jesteśmy narażeni na karę za brak OC. Jedną z częstszych przyczyn jest korzystanie z OC poprzedniego właściciela pojazdu – aby uniknąć przerwy w ubezpieczeniu, trzeba pamiętać o tym, by – gdy ono się kończy – wykupić nowe ubezpieczenie. Takie „dziedziczone” OC nie przedłuża się automatycznie. Drugim przypadkiem, w którym występuje brak ciągłości OC, jest taki, gdy wypowiedzieliśmy umowę ubezpieczenia OC u jednego ubezpieczyciela, a nie podpisaliśmy drugiej. Lub zrobiliśmy to z opóźnieniem. Trzecią przyczyną jest po prostu nieopłacenie OC pojazdu. Nawet gdy ubezpieczyciel przedłuży nam umowę automatycznie, a my nie uiścimy ustalonej sumy, nasz pojazd nie będzie chroniony przez OC. I znów… gdy podczas kontroli po sprawdzeniu w Centralnej Ewidencji Pojazdów wyjdzie na jaw, że nie mamy OC, będziemy zmuszeni do zapłaty kary.

Co zrobić, by uniknąć kary za nieważne OC

Przede wszystkim należy pilnować cyklicznych termin jego opłat – także regulowania rat, jeśli na taką metodę zapłaty za OC się zdecydowaliśmy. Dobrym rozwiązaniem jest wykupywanie OC w tej samej firmie. W tej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe przedłuży automatycznie OC i wyśle przypomnienie o zapłacie. W ten sposób nie będziemy narażeni na jazdę bez ważnego OC. Decydując się na wybór ubezpieczyciela, warto skorzystać z porównywarki OC i w ten wygodny sposób wybrać najlepszą dla siebie ofertę https://porownywarki-ubezpieczen.pl/.

Przerwa w ubezpieczeniu to nie tylko bardzo wysokie kary, ale i obowiązek pokrycia kosztów strat, jakie spowodowaliśmy podczas wypadku czy kolizji. Dlatego też nie należy dopuszczać do braku ciągłości w ubezpieczeniu OC. Tym bardziej, że dziś jego zakup jest bardzo komfortowy (można to zrobić przez internet czy telefonicznie). Podobnie wygodny jest wybór najlepszej opcji ubezpieczenia.

 U

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane