26 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Picie kawy ma związek z długowiecznością i chroni serce

KrajPicie kawy ma związek z długowiecznością i chroni serce

Nowe badania, opublikowane w „European Journal of Preventive Cardiology”, wskazują, że picie dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie, włączając kawę rozpuszczalną i bezkofeinową, jest związane z dłuższym życiem i mniejszym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, w porównaniu do unikania spożycia kawy.

reklama

Prowadzone przez naukowców z Baker Heart and Diabetes Research Institute w Melbourne (Australia) badania wykorzystały dane z brytyjskiego Biobanku, którego uczestników podzielono na sześć kategorii dziennej konsumpcji kawy – od niepijących kawy do wypijających ponad pięć filiżanek dziennie. Spożycie każdego z rodzajów kawy – mielonej, rozpuszczalnej i bezkofeinowej – okazało się związane z równoważnym zmniejszeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i zgonów z powodu chorób układu krążenia lub z dowolnej przyczyny. Największe korzyści obserwowano przy picie dwóch do trzech filiżanek dziennie.

Badanie obejmowało 449 563 osób, które wypełniły ankietę, jednocześnie nie chorując na arytmie lub choroby sercowo-naczyniowe.

reklama

Profesor Peter Kistler, autor badania, zwraca uwagę na to, że kawa zawiera ponad 100 biologicznie aktywnych substancji i sugeruje, że pozytywne związki obserwowane między piciem kawy, chorobami serca i przeżyciem, mogą być wynikiem składników innych niż kofeina.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane