Wybór odpowiednich soczewek wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Jednak początkującym użytkownikom soczewek często wydaje się inaczej, ponieważ liczba produktów dostępnych na rynku może przytłaczać. Oto co warto wiedzieć przed wybraniem się do sklepu optycznego.
Dopasowanie soczewek do wady wzroku
Oczywiście w przypadku tego punktu nie musisz się na tym znać, ponieważ diagnozę dotyczącą wady wzroku stawia lekarz okulista lub optometrysta. By jednak nie pogubić się w oznaczeniach, warto mieć świadomość, jakie soczewki są dedykowane poszczególnym wadom refrakcji. Najczęściej na rynku występują:
- soczewki sferyczne, czyli najpopularniejsze i najłatwiej dostępne na rynku modele. Służą one do korygowania najczęściej występujących wad wzroku, jakimi są nadwzroczność oraz krótkowzroczność.
- soczewki toryczne, inaczej zwane cylindrycznymi. Są przeznaczone do stosowania przez osoby, u których występuje astygmatyzm. Zasada ich działania jest podobna jak w przypadku soczewek sferycznych, jednak oprócz tego niwelują problemy z ostrością, spowodowane nieprawidłową krzywizną oka.
- soczewki progresywne, inaczej zwane multifokalnymi. To bardzo wygodne rozwiązanie umożliwiające prawidłowe widzenie zarówno dali, jak i bliży oraz w odległościach pośrednich. Zastępuje dwie pary okularów, z których często korzystają osoby z prezbiopią. Soczewki miesięczne progresywne znajdziesz na stronie https://www.bezokularow.pl/soczewki-progresywne-miesieczne.
Materiał wykonania zapewniający komfort użytkownikowi
Nie tylko funkcja soczewek jest istotna przy ich wyborze. Aby soczewki były komfortowe przez cały dzień i nie obciążały zbytnio narządu wzroku, powinny być wykonane z odpowiedniego materiału. Na rynku są dostępne soczewki miękkie oraz twarde. Te drugie zwykle są wykorzystywane do korekcji zaawansowanych i skomplikowanych wad. Natomiast wśród soczewek miękkich wyróżniamy:
- soczewki hydrożelowe – wykonane z materiałów starszej generacji. Ich cechą jest duża zawartość wody. Dzięki temu soczewki są niezwykle miękkie i łatwo dopasowują się do kształtu oka. Jednak w miarę upływu czasu szkła hydrożelowe stają się coraz mniej komfortowe w ciągu dnia. Parująca woda wysusza powierzchnię oka, co może spowodować dyskomfort u osoby noszącej i konieczność częstszego sięgania po krople nawilżające.
- soczewki silikonowo-hydrożelowe – zwykle wykazują większą przepuszczalność tlenu niż hydrożelowe i ich komfort nie jest uzależniony od zawartości wody. To wszystko sprawia, że można wygodnie nosić je przez wiele godzin i zapomnieć, że ma się je na sobie.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który z tych dwóch materiałów jest lepszy. Różnią się, tak samo, jak różnią się nasze oczy, więc w zależności od indywidualnych cech każdy z tych materiałów może być odpowiedni.
Osoby z bardzo wymagającymi oczami lub dużo przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach powinny także zawsze mieć przy sobie krople nawilżające, które w razie potrzeby przywrócą komfort widzenia.
Właściwie dobrany tryb noszenia soczewek
Ostatnią niezwykle ważną kwestią, która bezpośrednio wpływa na to, jak należy korzystać z soczewek, jest tryb ich noszenia. Najczęściej spotykane są:
- soczewki jednodniowe – są pakowane w specjalne blistry. Należy wyjąć soczewkę z opakowania, zaaplikować ją, a pod koniec dnia, zdjąć i wyrzucić. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga stosowania dodatkowych akcesoriów czy codziennej pielęgnacji. Niemniej jednak soczewki jednodniowe są najmniej ekonomiczną opcją, dlatego poleca się je głównie osobom, które chcą korzystać z soczewek sporadycznie lub mają wrażliwe oczy.
- soczewki miesięczne o dziennym trybie noszenia. Można użytkować je przez okres 30 dni. W tym czasie trzeba pamiętać, by zdejmować je na noc, odpowiednio czyścić, dezynfekować oraz przechowywać w specjalnych pojemniczkach. Są bardzo korzystnym cenowo rozwiązaniem, przez co najchętniej wybierają je osoby, które z soczewek korzystają codziennie.
- soczewki miesieczne całodobowe – ich stosowanie wygląda podobnie jak w przypadku miesięcznych, jednak nie ma konieczności zdejmowania ich na noc. Jedynie co kilka dni należy je wyjąć i przemyć, usuwając zanieczyszczenia i osady. Nie są one jednak polecane dla osób o oczach wrażliwych.