fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 30 listopada, 2022
reklama

Dlaczego? Stawiguda chce formalnego powołania dwóch nowych wsi

OlsztynDlaczego? Stawiguda chce formalnego powołania dwóch nowych wsi

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Podolsztyńska gmina Stawiguda (warmińsko-mazurskie) podjęła starania o utworzenie dwóch nowych wsi – Binduga i Łańsk. Choć obie wsie istnieją od lat i są zakorzenione w lokalnej społeczności, nie są powołane formalnie.

Wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz powiedział, że gmina podjęła starania o formalne utworzenie dwóch nowych wsi, by uporządkować stan faktyczny i zadośćuczynić lokalnej historii. Chodzi o wsie Łańsk i Binduga.

„Obie wsie istnieją w lokalnych społecznościach od lat, ludzie posługują się tymi nazwami miejscowymi” – powiedział wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz. Dodał, że obie wsie mają też swoją ugruntowaną i bogatą historię: Binduga to spolszczona nazwa wsi „Winduga”. Nazwę zawdzięczała lasowi Wienduga, który przez kilkaset lat – na mocy przywileju kapituły katedralnej z 4 maja 1378 – był lasem miejskim Olsztyna (drugim obok Lasu Dywickiego). Binduga jest osadzona w tradycji miejsca, nawiązując do leżących po sąsiedzku bindug. To miejsca służące do przygotowania drewna do spławu.

Mrągowski amfiteatr ma być zadaszony

„Łańsk to historia sięgająca +tylko+ PRL-u za to jaka historia! W ośrodku wczasowym w tej miejscowości wypoczywali dygnitarze partyjni nie tylko z Polski, ale całego świata. Organizowano tu polowania, bale. Łańsk to legenda sama w sobie, która u ludzi jest bardzo żywa” – powiedział Kontraktowicz.

Obecnie Binduga jest formalnie częścią wsi Ruś, zaś Łańsk jest podzielony między sołectwa Pluski i Rybaki. „Chcemy uporządkować sytuację obu wsi, dlatego podjęliśmy działania, by MSWiA powołało je, jako odrębne wsie” – powiedział wójt Kontraktowicz. Zapewnił, że zainteresowani mieszkańcy wyrażają pełną aprobatę dla tych działań.

Ostateczna decyzja, co do powołania Bindugi i Łańska będzie należała do MSWiA.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze