-5 C
Olsztyn
środa, 6 grudnia, 2023
reklama
reklama

Dlaczego? Stawiguda chce formalnego powołania dwóch nowych wsi

OlsztynDlaczego? Stawiguda chce formalnego powołania dwóch nowych wsi

Gmina Stawiguda, położona w województwie warmińsko-mazurskim, stara się o formalne utworzenie dwóch nowych wsi, które od lat są obecne i zakorzenione w lokalnej społeczności. Chodzi o wsie Binduga i Łańsk.

reklama

Wójt gminy Stawiguda, Michał Kontraktowicz, uzasadnił te działania potrzebą uporządkowania stanu faktycznego i zadośćuczynienia lokalnej historii. Zarówno Binduga, jak i Łańsk są znane w okolicy od wielu lat, a ich nazwy są powszechnie używane. Oba miejsca mają również bogatą historię.

Binduga była pierwotnie nazywana „Winduga” i nazwa ta pochodzi od pobliskiego lasu o tej samej nazwie. Ten las przez kilka wieków, na mocy przywileju kapituły katedralnej z 4 maja 1378 roku, należał do Olsztyna i był jednym z dwóch lasów miejskich obok Lasu Dywickiego. Obecnie Binduga jest częścią wsi Ruś.

reklama

Łańsk to miejsce, które ma wspaniałą, chociaż nieco kontrowersyjną historię. W ośrodku wczasowym w tej miejscowości, PRL-owscy dygnitarze (nie tylko z Polski, ale z całego świata) organizowali polowania i bale. Łańsk z czasem stał się prawdziwą legendą i jest nadal żywo obecny wśród lokalnej społeczności. Obecnie Łańsk jest podzielony między sołectwa Pluski i Rybaki.

W ramach działań zmierzających do formalnego powołania obu wsi, gmina Stawiguda skierowała wniosek do MSWiA. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy popierają te działania, a ostateczna decyzja należeć będzie do MSWiA.

reklama

źródło: PAP

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Iza R.
26 września 2022 09:54

Co za brednie znowu – jest sołectwo Pluski-Rybaki, jedno dla obu wsi. Więc Łańsk nie może być podzielony między dwa sołectwa.
Żenujący brak staranności…

Polecane
Ogłoszenia