-2 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Archikatedra we Fromborku wyświęcona 680 lat temu

BraniewoArchikatedra we Fromborku wyświęcona 680 lat temu

Najważniejsza świątynia na Warmii – archikatedra we Fromborku – została wyświęcona 680 lat temu. W niedzielę z tej okazji prepozyt warmińskiej kapituły katedralnej, bp. Janusz Ostrowski, odprawi w świątyni mszę świętą.

reklama

Fromborska katedra jest najważniejszym warmińskim kościołem. Dziś jest znana przede wszystkim z tego, że znajduje się w niej grób Mikołaja Kopernika i organy, które należą do najlepszych tego typu instrumentów w Polsce. Przez wieki rezydowała tu warmińska kapituła, która wybierała biskupa i pomagała mu w zarządzaniu Warmią. Niedzielne nabożeństwo odprawi obecnie kierujący kapitułą kapłan – prezpozyt, którym jest bp. Janusz Ostrowski. Msza rozpocznie się o godz. 11.

Katedra we Fromborku została wzniesiona na wzgórzu po tym, jak Prusowie w czasie powstań wzniecanych przeciwko Krzyżakom spalili m.in. rezydencję biskupa w sąsiednim Braniewie. Budowano ją w latach 1329-1388, ma prostą formę trójnawowej bezwieżowej hali – na jej wzór powstawały potem kolejne gotyckie kościoły na Warmii.

Spory sukces 25 Wenty Dobroczynnej Akcji Katolickiej
reklama

Dziś fromborska katedra jest jednym z najważniejszych zabytków regionu – nosi miano Pomnika Historii. Z pierwotnego gotyckiego wystroju świątyni zachowały się m.in. dawny ołtarz główny (zwany poliptykiem fromborskim z 1504 r., który ufundował wuj Kopernika, biskup Łukasz Watzenrode, krucyfiks w łuku tęczowym i jeden z najcenniejszych gotyckich obrazów w Polsce – tondo epitafijne kanonika Bartłomieja Boreschowa z 1426 r. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Znany youtuber odwiedził Olsztyn

Spory sukces 25 Wenty Dobroczynnej Akcji Katolickiej