-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

W końcu? Z rejestru zabytków usunięto pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej zwany „szubienicami”

OlsztynW końcu? Z rejestru zabytków usunięto pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej zwany „szubienicami”

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął decyzję o usunięciu Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, potocznie zwanej „szubienicami”, z rejestru zabytków – poinformowało w środę Ministerstwo. Spór o los pomnika nasilił się po agresji Rosji na Ukrainę.

W sierpniu 2022 roku Ministerstwo wszczęło postępowanie w sprawie uchylenia decyzji o wpisie pomnika do rejestru zabytków. Podstawą tych działań był artykuł 161 Kodeksu postępowania administracyjnego, który stanowi, że minister „może uchylić lub zmienić w niezbędnym zakresie każdą decyzję ostateczną, jeżeli w inny sposób nie można usunąć stanu zagrażającego życiu lub zdrowiu ludzkiemu albo zapobiec poważnym szkodom dla gospodarki narodowej lub dla ważnych interesów państwa”.

W marcu 2022 roku MKiDN argumentowało, że przeniesienie pomnika pozwoli na zachowanie ochrony konserwatorskiej, którą powinien być objęty, ponieważ został wykonany według projektu jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX w., Xawerego Dunikowskiego, ale „nie powinien (zgodnie z Ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki) nadal pełnić swojej roli symbolicznej i być prezentowany bez żadnego kontekstu i komentarza w centralnej przestrzeni polskiego miasta”.

Protesty przeciwników pozostawienia pomnika wzmogły się po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Aktywiści zawiesili na nim wtedy transparent z hasłem „Solidarni z Ukrainą” i drugi z wizerunkiem sowieckiego żołnierza duszącego kobietę i napisem „Pomnik wdzięczności za zniewolenie”.

Olsztyński Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej składa się z dwóch granitowych pylonów symbolizujących otwarty łuk tryumfalny. Poza postacią czerwonoarmisty ze sztandarem, na pomniku wykute są sceny walki, socrealistyczne symbole oraz sierp i młot.

Źródło: PAP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

11 KOMENTARZY

11 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
antygrzym
22 września 2022 08:28

niech go sobie do swojego ogórdka weźmie. won z tym gównem w centrum olsztyna.

Dno
22 września 2022 10:51

Póki Olsztynem rządzi PO z grzymem betonowy kacap nie zniknie.Nie zdziwię się jak znajdą się jeszcze fundusze na remont tego “dzieła”żeby nie stwarzało zagrożenia dla przechodniów.

Polecane