13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

GUS opublikował dane ze Spisu. Wiadomo ile dokładnie mieszkańców liczy Olsztyn

OlsztynGUS opublikował dane ze Spisu. Wiadomo ile dokładnie mieszkańców liczy Olsztyn
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Główny Urząd Statystyczny przedstawił informacje na poziomie województw, powiatów i gmin. Poznaliśmy istotne dane dotyczące m.in. stolicy Warmii i Mazur.

reklama

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań był prowadzony w poprzednim roku. Badanie przeprowadzane jest raz na dekadę. Na podstawie analizy zebranych danych przedstawiane są kolejne zmiany, jakie zachodzą w polskim społeczeństwie.

– Ten spis to nie tylko zliczenie ludności, mieszkań i budynków – mówi prezes GUS, Dominik Rozkrut. – To podstawowe narzędzie, w oparciu o które konstruujemy wszystkie nasze badania. Jest okazją do odświeżenia naszej wiedzy na temat struktury społeczeństwa.

reklama

W 2021 roku Olsztyn zamieszkiwało 174645 osób. W ciągu dekady ta liczba zmniejszyła się i wynosi 170225 mieszkańców, czyli stanowi 97,5 proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Jednocześnie to 0,4 proc. liczby ludności Polski. Spośród podolsztyńskich gmin największy przyrost zanotowała Stawiguda – niemal 112 proc.

W porównaniu do innych miast wojewódzkich Olsztyn plasuje się w połowie stawki, biorąc pod uwagę zmianę liczby mieszkańców. Spośród 18 miast wzrosty zanotowało osiem, m.in. Warszawa, Poznań, Gdańsk. Te, których liczba mieszkańców zmalała, to m.in. Katowice, Łódź, Szczecin czy Toruń.

reklama

Co do struktury zamieszkania – w Polsce niemal 60 proc. ludności to mieszkańcy miast.

Główny Urząd Statystyczny będzie sukcesywnie podawać kolejne dane, wynikające z ubiegłorocznego Spisu. Informacje są publikowane na stronie GUS.

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama