fbpx
10 C
Olsztyn
czwartek, 6 października, 2022
reklama

Już od dziś w Olsztynie zgaszone będą iluminację przez ceny energii elektrycznej

OlsztynJuż od dziś w Olsztynie zgaszone będą iluminację przez ceny energii elektrycznej
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Galopująca inflacja i horrendalne ceny energii elektrycznej zmuszają samorządy do poszukiwania oszczędności. Już od dziś (piątek, 9 września) w Olsztynie nie będą podświetlane m.in. zabytkowe obiekty.

reklama

Iluminacja zabytkowych lub szczególnie istotnych budynków najczęściej służy wydobyciu ich niezwykłych walorów. W czasie kryzysu związanego z energetyką i finansami samorządów, aspekty estetyczne muszą jednak ustąpić tym ekonomicznym.

Dlatego już od piątku nie będzie podświetlany szereg budynków stolicy Warmii i Mazur. Iluminacja zostanie wyłączona w przypadku ratusza przy pl. Jana Pawła II, Wysokiej Bramy, bazyliki św. Jakuba, kościołów św. Jakuba, św. Józefa oraz Najświętszej Maryi Królowej Polski i Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela (dawny kościół garnizonowy). To samo będzie dotyczyć I Liceum Ogólnokształcącego i dawnej wieży ciśnień, w której mieści się Obserwatorium Astronomiczne.

KAS zaostrza kurs wobec podatników. W pół roku urzędnicy wystawili mandaty na ponad 35 mln zł
reklama

– Oszacowaliśmy, że oszczędność na iluminacji w skali roku przy obecnych stawkach za energię elektryczną to nieco ponad 67 tys. złotych netto – mówi dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Marcin Szwarc.

Co istotne – w przypadku stawek oferowanych na 2023 rok, roczny koszt podświetlenia tych budynków wyniósłby 201 tys. złotych netto.

reklama

Dodatkowo – w nocy z 18 na 19 września – mają zostać wyłączone miejskie fontanny. Miesięczny koszt ich zasilania to ok. 6,5 tys. złotych.

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama