-3 C
Olsztyn
czwartek, 7 grudnia, 2023
reklama
reklama

Apel olsztyńskiej policji do grzybiarzy

OlsztynApel olsztyńskiej policji do grzybiarzy

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w naszym regionie rozpoczyna się również sezon na zbieranie grzybów. W poszukiwaniu leśnych przysmaków okoliczne lasy odwiedza większa niż zwykle liczba osób w tym seniorzy. Należy pamiętać, że nawet najbardziej doświadczone w tej dziedzinie osoby muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Olsztyńscy policjanci przestrzegają i apelują do grzybiarzy o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku podczas wyprawy do lasu. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli wzmożyć ostrożność by uniknąć zagrożenia.

reklama

W celu uniknięcia niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

– nie wybieraj się do lasu w pojedynkę – wychodząc poinformuj rodzinę o miejscu do którego się wybierasz i o czasie w którym zamierzasz wrócić

reklama

– najlepiej abyś się ubrał w ciepłą odzież w jasnych kolorach

– jeśli jesteś w lesie z bliskimi to pozostań z nimi przynajmniej w kontakcie wzrokowym

reklama

– zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy, warto skorzystać z Google Maps by zaznaczyć miejsce zaparkowania swojego auta

– kontroluj i zapamiętaj punkty odniesienia, tak aby znaleźć drogę do miejsca z którego wyruszyłeś

– realnie oceniaj swoje możliwości i czas jaki zamierzasz spedzić w lesie

– jeśli nie znasz lasu w którym przebywasz, nie oddalaj się zbyt daleko od miejsca zaparkowania auta

– nie planuj grzybobrania po zmierzchu

– jeśli masz informację, że ktoś zabłądził w lesie, natychmiast wybierz numer larmowy 112

– w zaparkwoanym aucie nie zostawiaj cennych przedmiotów, które mogą paś łupem złodzieja.

Olsztyńscy policjanci przypominają, że w przypadku zagubienia się w lesie, kluczową rolę odgrywa czas. Każda minuta działa na niekorzyść zaginioneg, dlatego tak ważne jest aby jak najszybciej poinformować odpowiednie służby o niebezpiecznej sytuacji – im szybciej zgłosimy zaginięcie, tym są większe szanse na odnalezienie zaginionego całego i zdrowego. Ryzyko utraty zdrowia a nawet życia wzrasta, zwłąszcza gdy temperatury w nocy znacznie spadają co wiąże się z narażeniem organizmu na wychłodzenie.

Pamiętaj!

Zbieraj wyłącznie grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne. Zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby. Zbieranie młodych owocników, bez wykształconych cech danego gatunku, to najczęstsza przyczyna tragicznych pomyłek.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia