13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Zginął na służbie. Młodszy aspirant Marek Cekała podjął pościg za trzema bandytami

OlsztynZginął na służbie. Młodszy aspirant Marek Cekała podjął pościg za trzema bandytami
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nie można kształtować przyszłości, nie pamiętając o przeszłości. To, gdzie teraz jesteśmy, jaki kształt ma nasza formacja, zawdzięczamy między innymi tym, których już z nami nie ma. Mł. asp. Marek Cekała to funkcjonariusz, który ponosząc śmierć na służbie, zapisał się na kartach historii, a co ważniejsze – w pamięci kolegów z pracy, jako bohater. Życia nikt mu już nie wróci, ale pamięć o nim nigdy w nas nie zginie.

reklama

Młodszy aspirant Marek Cekała – Referent Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, służbę w Policji rozpoczął 1 grudnia 1992 roku na stanowisku policjanta w Kompanii Prewencji KWP w Olsztynie. W 1997 roku ukończył kurs podoficerski w Szkole Policji w Słupsku. 30 czerwca 2000 roku został mianowany na stanowisku referenta w Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie. 17 sierpnia 2002 roku, pełniąc służbę patrolową w Mikołajkach, podjął pieszy pościg za 3 bandytami, którzy w barze miejskim oddając kilka strzałów z broni palnej zabili innego mężczyznę. Marek Cekała zginął podczas pościgu za sprawcami napadu podczas wymiany ognia.

20-letnia dziewczyna z Ukrainy biegała w samych skarpetkach po lesie

Bohaterski policjant pośmiertnie został odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant” i mianowany na stopień młodszego aspiranta.

reklama

W środę (17.08.2022r.) w 20 rocznicę śmierci Marka Cekały, na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie stawili się insp. Zbigniew Kowalski Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, Henryk Kołecki z Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów oraz ks. Zbigniew Czernik kapelan warmińsko-mazurskich policjantów, którzy przy asyście warty honorowej, w obecności matki i brata poległego policjanta, złożyli kwiaty na jego pomniku.

W terminie 14-16 września odbędzie się VII Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn im. mł. asp. Marka Cekały o puchar Komendanta Głównego Policji, którego organizatorem są Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Olsztynie, oraz Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim. Mecze odbywać się będą na terenie obiektów sportowych Miejskiego Klubu Sportowego „POLONIA” w Lidzbarku Warmińskim. Turniej  będzie upamiętniać 20. rocznicę śmierci młodszego aspiranta Marka Cekały.

W popularnym programie występują olsztyńscy funkcjonariusze
reklama

W trakcie memoriału zaplanowane jest również uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterską postawę policjanta. Miejscem umieszczenia tablicy będzie budynek Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie.

W 20-tą rocznicę śmierci mł.asp. Marka Cekały pod pomnikiem upamiętniającym miejsce, w którym 17 sierpnia 2002r. podczas pościgu bandyta go zastrzelił, jak co roku oddano cześć jego pamięci. W Mikołajkach przy pomniku p.o. I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Marek Dumka, Komendant Komisariatu Policji w Mikołajkach kom. Wojciech Dutczak w obecności ks. Tadeusza Machaj oraz matki i brata poległego policjanta złożyli uroczyście kwiaty, zapalili znicze i oddali honory.

źródło: KMP Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama