4.2 C
Olsztyn
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
reklama

Podstawowe rodzaje chmur

Materiał partneraPodstawowe rodzaje chmur

Chmura to nic innego jak widoczne nagromadzenie drobnych kropelek wody, kryształków lodu lub obu tych elementów zawieszonych w powietrzu. Co prawda różnią się one kształtem i rozmiarem, ale tak naprawdę wszystkie chmury powstają w zbliżony sposób, czyli przez pion powietrza znajdujący się powyżej poziomu kondensacji. Do tworzenia chmur może dojść także w kontakcie z powierzchnią ziemi – nazywamy je w takiej sytuacji mgłą. Oto rodzaje chmur, które można zaobserwować w otaczającym nas świecie.

Chmury wysokopoziomowe

Tego rodzaju obłoki znajdują się na wysokości od 5 do 13 kilometrów. Jeśli interesuje Cię to, jak układają się chmury na danym obszarze, przydatny okaże się w tym celu rzetelny radar chmur. Najczęściej występującą chmurą na tej wysokości jest Cirrus, którą zaobserwować można przez cały rok. Jest ona cienka i delikatna oraz charakteryzuje się specyficznym połyskiem. Inną chmurą jest Cirrocumulus, która formuje się mniej więcej 5 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Charakteryzuje się białymi, puszystymi wzorami, które rozciągają się przez wiele kilometrów na niebie. Na wysokości od 5 do 13 kilometrów zaobserwować można jeszcze chmury Cirrostratus, czyli twory przypominające rozpostarty na niebie prześwitujący arkusz.

Chmury średniego poziomu

Tutaj mamy do czynienia z chmurami znajdującymi się na wysokości od mniej więcej 2 do 5 kilometrów. Jedną z nich jest Altocumulus, która składa się z kropelek wody oraz kryształków lodu w wyższych regionach. Obłoki te znajdują się pomiędzy niższymi chmurami Stratus oraz wyższymi Cirrus. W momencie, gdy zobaczymy na niebie chmury Altocumulus, istnieje duża szansa, że w niedługim czasie dojdzie na tym samym obszarze do burzy. Aby uniknąć intensywnych opadów deszczu lub właśnie wystąpienia burzy, sprawdź w sprawdzonym miejscu, jaka będzie pogoda jutro.

Na średnim poziomie zaobserwować można ponadto chmury Altostratus, które pokrywają tysiące kilometrów i są silnie powiązane z występowaniem lekkich opadów deszczu lub śniegu. Tego rodzaju obłoki nie są co prawda w stanie doprowadzić do intensywnych opadów deszczu, ale są w stanie przekształcić się w inny rodzaj chmur, który może doprowadzić do takiego zdarzenia. Chmury Altostratus są szare i gładkie oraz często powstrzymują promienie słońca przed dotarciem na Ziemię. Ostatni rodzaj chmur na tym poziomie to Nimbostratus, czyli pokrywające duży obszar, szare i ponure obłoki, będące w stanie doprowadzić do mocnych opadów deszczu.

Chmury niskiego poziomu

Tutaj znajdziemy obłoki występujące mniej więcej do wysokości 2 kilometrów nad poziomem morza. Jedną z nich jest Stratus, czyli cienkie warstwy chmur pokrywające duże powierzchnie nieba. Jest to tak naprawdę odpowiednik mgły, która tworzy się przy powierzchni. Od czasu do czasu mogą doprowadzić do opadów deszczu, a w momencie, gdy do tego dojdzie, istnieje szansa, że doprowadzi to do pewnego rodzaju szkód. Tutaj potrzebna okaże się pomoc specjalistów, którzy zajmą się naprawą. Listę sprawdzonych fachowców znajdziesz na http://mapia.pl/.

Oprócz tego mamy jeszcze chmury Cumulus, czyli charakterystyczne twory o okrągłych kształtach, które znane są nam bardzo dobrze. Jedną z ich odmian są Cumulonimbus, czyli puchate i białe obłoki pokrywające znacznie większe powierzchnie od Cumulusów. Nie można też zapomnieć o Stratocumulus, czyli chmurach przypominających wyglądem grubą, białą warstwę rozpostartej na niebie bawełny. Co prawda bardzo rzadko doprowadzają one do opadów deszczu, ale będąc za granicą lub w podróży, warto zabezpieczyć się przed zmoknięciem. Tu potrzebne będą parasolki czy ubrania, które kupisz przy obliczeniu waluty w danym kraju za pomocą sprawdzonego konwertera walut https://pl.exrates.pro/.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane