9 C
Olsztyn
poniedziałek, 3 października, 2022
reklama

W Olsztynie powstaje Warmińsko-Mazurskie Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej

OlsztynW Olsztynie powstaje Warmińsko-Mazurskie Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W poniedziałek 22 sierpnia 2022 r. odbędzie się poświęcenie kamienia węgielnego, podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie ich pod „Warmińsko-Mazurskie Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej”. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 Mszą św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego w kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie. Po Eucharystii nastąpi uroczyste przejście na budowę, gdzie będą przemówienia okolicznościowe, będzie podpisany akt erekcyjny, poświęcony kamień węgielny pod budowę sali sportowej i nastąpi uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego.

reklama

Warmińsko-Mazurskie Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej to inwestycja realizowana przez Stowarzyszenie Świętej Rodziny w Olsztynie prowadzące Katolicki Zespół Edukacyjny im. Świętej Rodziny, w skład którego wchodzą: przedszkole, szkoła podstawowa oraz liceum ogólnokształcące. W sumie w placówkach uczy się ponad sześciuset uczniów. Szkoła współpracuje z Uczniowskim Klubem Sportowym Hajduczek Olsztyn prowadzącym szkolenie sportowe z szermierki, Uczniowskim Klubem Szachowym Kopernik realizującym zajęcia szachowe dla uczniów miasta Olsztyna oraz z AZS UWM, który prowadzi zajęcia z tenisa stołowego.
Obiekt ten został uznany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki za strategiczny dla rozwoju sportu w Polsce, w dyscyplinie szermierka, broń szabla. Było to możliwe dzięki włączeniu się w starania o jego budowę Polskiego Związku Szermierczego. Wagę tej inwestycji docenia również prezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki, przekazując z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotacje celowe na realizację tej inwestycji.

W Olsztynie powstaje Warmińsko-Mazurskie Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej

Od lat obserwujemy rozwój szermierki na Warmii i Mazurach. Dzięki staraniom kadry UKS Hajduczek Olsztyn ta olimpijska dyscyplina sportowa jest coraz bardziej znana w regionie. Z radością przyjęliśmy fakt podjęcia przez Stowarzyszenie Świętej Rodziny inicjatywy budowy Warmińsko-Mazurskiego Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej w Olsztynie, które ma na celu propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży. Warto podkreślić, iż stowarzyszenie prowadzące placówki oświatowe, na bazie tej hali sportowej, zamierza uruchomić klasy sportowe dedykowane młodym szermierzom, tenisistom, szachistom i innym dyscyplinom sportu. Obiekt będzie również miejscem przeprowadzania zgrupowań kadry narodowej polskich szablistów, jak i rozgrywania centralnych turniejów szermierczych – mówi honorowy prezes Polskiego Związku Szermierczego Adam Konopka. Warto zaznaczyć, iż UKS Hajduczek istnieje od 2008 r. Szabliści z Olsztyna do 2022 r. zdobyli w sumie czternaście medali Mistrzostw Polski, w tym aż pięć w ostatnim sezonie sportowym 2021/2022. Są członkami kadry narodowej, dzięki uzyskanym kwalifikacjom reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata.

Zawodniczka z Olsztyna jest pierwszą Polką w historii, która zdobyła medal ME w maratonie
reklama

Sukcesy młodych szablistów, tenisistów, szachistów oraz widoczny pozytywny wpływ uprawiania sportu na rozwój psychofizyczny dzieci zainspirowały Stowarzyszenie Świętej Rodziny, by rozpocząć starania o budowę nowoczesnego obiektu sportowego, który będzie służyć młodym sportowcom regionu Warmii i Mazur oraz społeczności szkolnej Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Świętej Rodziny w Olsztynie. Aby zrealizować inwestycję stowarzyszenie (organizacja pożytku publicznego) zakupiło w maju 2019 r. grunt od gminy Olsztyn. Dzięki przychylności Prezydenta Olsztyna Pana Piotra Grzymowicza oraz większości radnych, działki pod budowę sali zostały nabyte za jeden procent wartości. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń oraz włączeniu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki obiektu do programu inwestycji strategicznych dla rozwoju sportu w Polsce, otworzyły się nowe możliwości finansowania budowy. Premier pan Mateusz Morawiecki, widząc pozytywny wpływ obiektu na rozwój dzieci i młodzieży oraz sportu na Warmii i Mazurach, postanowił przekazać dotacje celowe z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na realizację inwestycji.
Oprócz sali szermierczej – w której będzie wbudowanych na stałe dziewięć plansz szermierczych przeznaczonych do przeprowadzania treningów i rozgrywania turniejów – na wyższej kondygnacji będzie sala sportowa: pełnowymiarowe boisko do siatkówki, do koszykówki, treningowe boisko piłki ręcznej, boisko do tenisa i badmintona. Na kolejnej kondygnacji zaprojektowana jest profesjonalna sala tenisa stołowego, która będzie wykonana zgodnie z wymaganiami olimpijskimi. Po złożeniu ścianek przesuwnych pomieszczenie to może pełnić funkcję widowni. Wyżej znajdą się sale do treningów motorycznych oraz gabinety dla fizjoterapeutów, którzy będą opiekować się młodymi sportowcami. Obiekt jest w pełni przygotowany dla osób niepełnosprawnych.

14-letnia Ania Kawa z Olsztyna ma szanse reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w Szachach
W Olsztynie powstaje Warmińsko-Mazurskie Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej

„Jestem wdzięczny wszystkim, który zaufali stowarzyszeniu i wspierają nas w realizacji tej inwestycji. Bez ludzi dobrej woli nasze marzenia, by zapewnić godne warunki dla młodych sportowców do rozwoju ich kariery oraz realizacji marzeń, pozostałyby jedynie marzeniami. Szczególne słowa podziękowania kieruję do Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, za jego życzliwość i dofinansowanie budowy specjalistycznej sali w naszym regionie. Budowa Warmińsko-Mazurskiego Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej możliwa jest tylko dzięki życzliwości ludzi, których Dobry Bóg postawił na drodze działalności stowarzyszenia. Za nich dziękujemy Panu Bogu i w łączności z Nim chcemy to czynić również na Mszy świętej 22 sierpnia 2022 r. Niniejsza sala sportowa, to obiekt, na który czeka duże grono osób i środowisk. Specjalistyczna infrastruktura sali dostosowana do uprawiania szermierki i tenisa stołowego pozwoli rozwinąć się tym dyscyplinom nie tylko wśród uczniów szkół katolickich w Olsztynie, ale także dzieci i młodzieży regionu Warmii i Mazur oraz Polski” – podkreśla prezes Stowarzyszenia Świętej Rodziny Andrzej Olszewski.
Warto podkreślić, iż uroczystość wpisuje się w obchody 25-lecia istnienia Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Świętej Rodziny oraz 100-lecia Polskiego Związku Szermierczego.

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama