Operowany był 8-letni chłopiec, cierpiący na obustronny nowotwór żuchwy. Guz rósł, niszczył żuchwę i coraz bardziej utrudniał dziecku normalne funkcjonowanie (dziecko miało problemy z jedzeniem i oddychaniem), dlatego operacja była konieczna. Mikrochirurgiczne zabiegi rekonstrukcji żuchwy u dzieci wykonuje w Polsce tylko Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, dlatego chłopiec przyjechał tu z mamą aż z Oleśnicy (województwo dolnośląskie).
Ten zabieg był wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy podczas operacji lekarze użyli specjalnych szablonów i wyprofilowanej płytki tytanowej, skonstruowanych indywidualnie dla tego pacjenta przez techników z Niemiec. Zastosowanie takiego rozwiązania znacznie ułatwiło przeprowadzenie zabiegu i skróciło czas jego trwania.
– Aby można było stworzyć szablony, wysłaliśmy dokładne fotografie żuchwy pacjenta do Niemiec, do firmy zaopatrującej szpitale w sprzęt medyczny, a następnie podczas wirtualnej sesji zaplanowaliśmy zabieg – wyjaśnia Krzysztof Dowgierd, ordynator Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Dzięki zastosowaniu szablonu mogliśmy bardzo precyzyjnie uzupełnić kości żuchwy, a operacja skróciła się o prawie 3 godziny. Podczas operacji wykorzystaliśmy również nowoczesny mikroskop operacyjny, podarowany naszemu szpitalowi przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Mieszkańcy Olsztyna stracili świetnego chirurga-stomatologa, ale zyskali wspaniałego chirurga małych główek i szyjek, w sumie zamiana na lepsze Serdeczne gratulacje!