-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyn. Nie żyje artysta Janusz Wierzyński

OlsztynOlsztyn. Nie żyje artysta Janusz Wierzyński

Zmarł związany z Olsztynem artysta Janusz Wierzyński, który zajmował się malarstwem, rzeźbą i grafiką użytkową. „Był ważną postacią na artystycznej mapie Olsztyna i aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego miasta” – powiedziała kierownik Działu Sztuki Współczesnej w Muzeum Warmii i Mazur Grażyna Prusińska.

reklama

Janusz Wierzyński miał 74 lata. W 1973 r. ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (Wydział Malarstwa i Tkaniny).

„Wierzyński na studiach zetknął się z łódzką awangardą tworzoną w czasach jego nauki w Łodzi przez uczniów Strzemińskiego. Pierwsze obrazy Wierzyńskiego powstawały pod wpływem tego otoczenia, są bardzo dobre. Muzeum Warmii i Mazur ma w swoich zbiorach sześć jego płócien” – powiedziała Prusińska.

reklama

Po studiach Wierzyński wrócił do rodzinnego Olsztyna, z którym był związany całe życie, m.in. kierował Biurem Wystaw Artystycznych i Domem Środowisk Twórczych. „W czasach, gdy Wierzyński kierował DŚT, było to miejsce spotkań całego artystycznego Olsztyna. Był kreatorem życia kulturalnego miasta i bardzo ważną postacią w lokalnym środowisku artystycznym” – podała Prusińska. Dodała, że zapamiętane zostaną m.in. organizowane przez niego plenery malarskie.

Nowym dyrektorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zostanie Janusz Ciepliński

Wierzyński prezentował swoje prace na ponad 70 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.

reklama

Przez blisko 20 lat Wierzyński był członkiem Komisji Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Gloria Artis, srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, medalem za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK i odznaką Zasłużony Działacz Kultury. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Greg
22 stycznia 2023 08:58

Cześć Jego pamięci.

Popularne

Osobowość Roku Warmii i Mazur. Znamy zwycięzców