2 C
Olsztyn
niedziela, 2 kwietnia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Małpia ospa na Warmii i Mazurach. Rośnie liczba zakażonych

OlsztynMałpia ospa na Warmii i Mazurach. Rośnie liczba zakażonych

Na Warmii i Mazurach pojawiły się nowe zakażenia małpią ospą. Specjalista chorób zakaźnych ostrzega, że będzie ich więcej.

reklama

Kilka dni temu na Warmii i Mazurach odnotowano pierwsze przypadki zakażenia małpią ospą. Potwierdzono zakażenie u dwóch pacjentów z Warmii i Mazur, trzech pozostaje pod obserwacją w oczekiwaniu na wyniki.

Pacjenci to przede wszystkim młodzi mężczyźni z Olsztyna i powiatów olsztyńskiego i iławskiego. Najprawdopodobniej przyczyną zarażenia były liczne kontakty seksualne z osobami, będącymi potencjalnymi nosicielami.

Sytuacja może się pogorszyć

reklama

Specjalista chorób zakaźnych i ordynator Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala w Ostródzie dr Piotr Kocbach potwierdził w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że obecnie jest pięciu pacjentów zakażonych małpią ospą, a u jednej zakażenie się nie potwierdziło, ale z powodu zbyt późnego pobrania wymazu.

Powstała grupa pomocy rodzicom dzieci ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie

Prognozuje, że choroba będzie się rozprzestrzeniać.

reklama

– Najbardziej narażone na zakażenie są osoby z rocznika 1980 i wyżej. Bierze się to z tego, że wtedy zaprzestano szczepień przeciw ospie zwykłej – powiedział.

Doktor Kocbach przyznał też, że jest problem z lekami.

– W jednym z przypadków odpowiednie medykamenty dostarczono w sytuacji, kiedy pacjent opuszczał już szpital. To źle świadczy.

Czym jest małpia ospa?

Małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą, wywoływaną przez wirus MPXV, należący do rodzaju Orthopoxvirus. Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami, najczęściej wiewiórkami, królikami, myszami, szczurami, przez ich krew albo płyny ustrojowe, a także na skutek pogryzienia przez zakażone zwierzę.

Można również zarazić się od człowieka przez bliskie kontakty, także intymne. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową albo z krwią i wydzielinami przez śluzówki.

Sukces olsztyńskich lekarzy. Nowatorska operacja

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
pytajnik
18 sierpnia 2022 15:31

Efekt green festiwal? Media nagle przestaly podawac pierwsze informacje od naukowcow ze to choroba prznoszona przez kontakty homoseksualne mezczyzn. Ciekawe dlaczego. Za malo osob by wtedy sie wystraszylo?

Anonimowo
18 sierpnia 2022 19:20

Choroba kolorowej tęczy

Popularne
Ogłoszenia

Sukces olsztyńskich lekarzy. Nowatorska operacja

Smutna wiadomość. Zmarła 5-letnia Zuzia