3 C
Olsztyn
sobota, 1 października, 2022
reklama

Małpia ospa na Warmii i Mazurach. Rośnie liczba zakażonych

OlsztynMałpia ospa na Warmii i Mazurach. Rośnie liczba zakażonych
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na Warmii i Mazurach pojawiły się nowe zakażenia małpią ospą. Specjalista chorób zakaźnych ostrzega, że będzie ich więcej.

reklama

Kilka dni temu na Warmii i Mazurach odnotowano pierwsze przypadki zakażenia małpią ospą. Potwierdzono zakażenie u dwóch pacjentów z Warmii i Mazur, trzech pozostaje pod obserwacją w oczekiwaniu na wyniki.

Pacjenci to przede wszystkim młodzi mężczyźni z Olsztyna i powiatów olsztyńskiego i iławskiego. Najprawdopodobniej przyczyną zarażenia były liczne kontakty seksualne z osobami, będącymi potencjalnymi nosicielami.

Sytuacja może się pogorszyć

reklama

Specjalista chorób zakaźnych i ordynator Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala w Ostródzie dr Piotr Kocbach potwierdził w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że obecnie jest pięciu pacjentów zakażonych małpią ospą, a u jednej zakażenie się nie potwierdziło, ale z powodu zbyt późnego pobrania wymazu.

Dzieci w kryzysie psychicznym z Warmii i Mazur mają zapewnioną opiekę? NFZ zajmuje stanowisko

Prognozuje, że choroba będzie się rozprzestrzeniać.

reklama

– Najbardziej narażone na zakażenie są osoby z rocznika 1980 i wyżej. Bierze się to z tego, że wtedy zaprzestano szczepień przeciw ospie zwykłej – powiedział.

Doktor Kocbach przyznał też, że jest problem z lekami.

– W jednym z przypadków odpowiednie medykamenty dostarczono w sytuacji, kiedy pacjent opuszczał już szpital. To źle świadczy.

Czym jest małpia ospa?

Małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą, wywoływaną przez wirus MPXV, należący do rodzaju Orthopoxvirus. Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami, najczęściej wiewiórkami, królikami, myszami, szczurami, przez ich krew albo płyny ustrojowe, a także na skutek pogryzienia przez zakażone zwierzę.

Można również zarazić się od człowieka przez bliskie kontakty, także intymne. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową albo z krwią i wydzielinami przez śluzówki.

Małpia ospa w Olsztynie! Sanepid potwierdził pierwsze przypadki

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama
reklama
reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama