1 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024
reklama

Wielki sukces naukowców z UWM – opracowali i opatentowali przełomowy opatrunek

OlsztynWielki sukces naukowców z UWM – opracowali i opatentowali przełomowy opatrunek

Niesamowitą informacją podzielił się na Facebooku Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Polscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w opatrywaniu ran. Opracowali i opatentowali opatrunek z dodatkiem prodigiozyny.

Aktualnie poszukują partnerów, którzy pomogą im we wdrożeniu produkcji masowej.

Sukces naukowców UWM

Za odkrycie jest odpowiedzialny zespół z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który opracował opatrunek z dodatkiem prodigiozyny. Tę substancję wytwarza pałeczka krwawa (Serratia marcescens). Ma silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, zatrzymuje wzrost bakterii Gram-dodatnich (między innymi gronkowców), których leczenie nadal nie jest łatwe.

Naukowcy uzyskali patent, a teraz poszukują partnerów do wdrożenia opatrunku do produkcji masowej.

Niezwykłe odkrycie olsztyńskich naukowców

W badaniach biorą udział naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: prof. Sławomir Ciesielski, dr hab. inż. Justyna Możejko-Ciesielska (prof. UWM na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie), mgr Martyna Godzieba.

Profesor Sławomir Ciesielski wspomina, że prodigiozyna, nierozpuszczalny w wodzie krwistoczerwony pigment, zainteresowała go już ponad dekadę temu, choć wtedy zwrócił uwagę przede wszystkim na fakt specyficznego wiązania się barwnika z DNA komórek nowotworowych, co dawało nadzieję na opracowanie leku na raka. Kiedy jednak przyjrzał się bliżej właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym prodigiozyny, skoncentrował się na hamowaniu wzrostu bakterii Gram-dodatnich. Badania laboratoryjne potwierdziły te właściwości. To oznacza, że barwnik może być stosowany zamiast popularnych antybiotyków.

Jak podkreśla prof. Ciesielski, materiały opatrunkowe tego rodzaju mogłyby być wykorzystywane w warunkach polowych, wszędzie tam, gdzie dezynfekcja ran i ich odpowiednie przygotowanie przed założeniem opatrunku są utrudnione lub niemożliwe.

Jak opatrunek?

Prodigiozyna zatrzymuje wzrost bakterii na skórze, dzięki czemu nie pozwala na dalsze zakażenie rany, które w trudnych warunkach może się rozwinąć nawet w ciągu kilku godzin, a w konsekwencji doprowadzić do zakażenia całego organizmu, sepsy, a nawet śmierci. Dlatego nadaje się do stosowania w warunkach terenowych, między innymi podczas konfliktów zbrojnych.

Opatrunek został opatentowany

Przełomowy wynalazek – „Sposób wytwarzania prodigiozyny i zastosowanie prodigiozyny do stworzenia bariery antybakteryjnej materiałów opatrunkowych” – został opatentowany przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Tutaj można zapoznać się ze szczegółami patentu.

Prace prowadzono w ramach Inkubatora Innowacyjności i były realizowane na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Teraz naukowcy poszukują partnerów, którzy pomogą im we wdrożeniu opatrunku do masowej produkcji.

fot. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane